Yeni Talisman hayal kırıklığı 2016-09-20

Renault talisman Türkiye satış rakamları hayal kırıklığı yarattı

Renault Talisman, ortaya çıktığı andan itibaren Türkiye'de çok dikkat çekmişti. Ancak bu durumu satışlara yansıtamadı.

Premium sınıfa bu yıl katılan Talisman, ilk başta heyecanla karşılaşsa da, bu sınıfın müşterilerini cezbedemedi. Sekiz aylık satış performansına bakıldığında, ODD verilerine bu araç sadece 1.093 adet satılabildi. Rakibi Volkswagen Passat ise 17.697 rakamını gördü.

ALMANLAR'DAN DA KORELİLER'DEN DE PAHALI

Bunda en önemli sebep Fransız markanın fiyat politikası. Renault'un araçları Türkiye'de daha çok fiyatları sebebiyle tercih ediliyordu. Ancak marka son zamanlarda bu duruşunu bozdu. Alt segmentteki otomobilleri bile rakiplerinden pahalı satmaya başladı. Durum böyle olunca, marka algısı Renault'tan daha prestijli olan Güney Koreli ve Alman modeller daha cazip hale geldi.

TALİSMAN'IN FİYATI

Öte yandan Fransız marka, Talisman için oldukça cürretkar davrandı. Fiyat konusunda modelin en güçlü rakibi olan Volkswagen Passat'ın bile üzerine çıktı. Üstelik Passat, premium algısını uzun yıllar önce kurmuş bir model.

Premium konusuna girecek olursak, bu sınıfın müşterileri orta üst gelir seviyesine sahip kişilerden oluşuyor. Fiyatlarla açıklarsak, Renault Talisman'ın başlangıç fiyat 109.600 TL iken, Passat'ın başlangıç fiyatı 101.900 TL. Üstelik Skoda Suberb ve Opel Insignia gibi diğer güçlü rakipleri de Talisman'dan daha ucuz.

Sonuç olarak Renault, kendisiyle ilgili algıyı yukarı çekmeden fiyatları yukarı çekti. Dolayısıyla premium otomobil müşterilerine ulaşamadı. Hal böyle olunca, Talisman tam bir hayal kırıklığı oldu.Yorum

2 Yorum

abbas 2016-11-14 22:12:07

ne olacak marka algısı,ben talisman icon 1.6 motor 160 beygir her şey dolu sadece cam tavan yok,onuda ben ıstemedım 141,5 bın tl ye aldım,siz passatı full doldurun bakalım kaça geliyor,160 beygir ve 380 tork,siz nasıl mukayede edersınız 250 tork ve 120 beygirle,ederım dıyorsanız hayırlı olsun güle güle kullanın.

Ozgur 2016-09-26 00:34:24

Talisman ilk çıktığında yorumlarda fiyat konusunda herkez rahatsızlığını dile getirdi. Ama görüyoruz ki reno bunlara aldırış etmiyor. Bu satış politakası vw ekmeğine yağ sürüyor. Şuanda vw 2-3 ay sonrasına teslim tarihi veriyor yani talebi karşılıyamıyor. Umarım scenic'te bunu yapmaz diycem ama hiç sanmıyorum. Arabalar bir ev fiyatına denk oldu. Artış devam ederse vatandaş nereye kadar kredi kullanabilecek bilemiyorum. Elbet biyerde tıkanma olucaktır vede şuanda bile piyasa çok canlı değil. Araç almak bu kadar külfetli olmamalı diye düşünüyorum.
Benzer Haberler