Yeni Kasa 2016 Mercedes-Benz E-Serisi Türkiye’de! 2016-05-11

Mercedes, yeni kasa 2016 E-Serisi ile geleceğe giden yolda çok önemli bir adım atarak yepyeni bir tasarıma ve birçok teknolojik yeniliğe sahip olan aracın 10. neslini Türkiye’de satışa sundu.

Sınıfına yeni standartlar getiren yeni kasa 2016 Mercedes E-Serisi, segmentinin en akıllı sedanı olarak tanımlanıyor. Sahip olduğu teknolojik yenilikler bugüne kadar benzeri görülmemiş bir konfor ve güvenlik seviyesi sunarken aynı zamanda sürücünün yükünü hafifletmeye yönelik çözümlere tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Yeni kasa E-Serisi’ndeki bilgi ve eğlence sistemi ile kumanda sistemleri ise tamamen yeni bir deneyim sunuyor. Hafif yapı prensibi ile üretilen ve sınıfının en iyi aerodinamik değerlerlerine sahip olan yeni E-Serisi’nde sunulan yeni dizel motor seçeneği sınıfının en yüksek yakıt verimliliği değerini beraberinde getiriyor. İsteğe bağlı olarak sunulan yeni çok odacıklı havalı süspansiyon AIR BODY CONTROL, kusursuz yol konforu ve sürüş dinamiği sunuyor.

2016 yeni E-Serisi’nin Mercedes-Benz ürün gamının en önemli üyelerinden biri olduğunu ve geçmişte olduğu gibi günümüzde de sınıfına yeni standartlar getirdiğini vurgulayan Grup Araştırma ve Mercedes-Benz Otomobilleri Geliştirme Çalışmalarından Sorumlu Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Thomas Weber: “Yeni E-Serisi geçmişten gelen bu mirası bünyesinde barındırdığı birçok önemli yenilikle geleceğe taşıyor. Tamamen insansız sürüş özelliğine  giden yolda da çok önemli bir adım atan yeni 2016 E-Serisi, bunun ötesinde yakıt verimliliği, güvenlik, konfor kavramlarını bir üst basamağa taşıyor ve  aynı zamanda otomobil kullanmanın beraberinde getirdiği stresi azaltarak sürüş keyfini arttırıyor” dedi.

Coupé tadında ve güçlü

Yeni 2016 Mercedes-Benz E-Serisi modern, stil sahibi ve sportif görünümüyle dikkat çekiyor. Önceki model  ile karşılaştırıldığında aks mesafesi 65 mm, uzunluğu ise 43 mm artan yeni kasa E-Serisi, Mercedes-Benz’e özgü sedan oranlarına sadık bir tasarım ortaya koyuyor. Uzun motor kaputunun devamındaki eğimli tavan çizgisi ve arkaya doğru genişleyen omuz çizgisi coupé tadında bir silueti beraberinde getiriyor. Kısa ön ve arka uzantılar ile uzun aks mesafesi kadar büyük tekerlekleri çevreleyen dolgun çamurluklar ve yay şeklindeki yan tasarım çizgisi, yeni kasa Mercedes-Benz E-Serisi’ne son derece karakteristik ve bir o kadar da heyecan uyandıran bir görünüm kazandırıyor. Tüm bu ayrıntılarla yeni 2016 E-Serisi, güncel Mercedes-Benz tasarım felsefesi olan “duyusal saflık” kavramına uygun bir mimari ortaya koyuyor.

Tasarım ve donanım paketine bağlı olarak yeni E-Serisi’nin ön tasarımı farklılık gösteriyor. EXCLUSIVE tasarım konseptinde motor kaputunun üzerine konumlandırılan ‘Yıldız’ ile klasik Mercedes-Benz ızgarası kullanılıyor. Avantgarde ve AMG tasarım konseptleri daha sportif bir ön ızgaraya sahip ve daha büyük bir "Yıldız" ızgaranın merkezinde kendine yer buluyor.

Ön tasarım kadar aracın arka tasarımı da güçlü ve yeni E-Serisi’ne özel bir görünüm sunuyor. Önden arkaya doğru genişleyen ve arka çamurluk hizasında iyice belirginleşen omuz çizgisi güçlü, aynı zamanda karakteristik bir görünüm kazandırıyor. Gövdenin tasarımıyla uyum içerisindeki tek parça arka aydınlatma grubu E-Serisi’nin güçlü ve dinamik tasarımına vurgu yaparken, aynı zamanda onun Mercedes ailesinin bir üyesi olduğunu vurguluyor.

Yeni nesil motorlar

Yeni E-Serisi’nde ilk etapta iki farklı motor seçeneği sunuluyor. Bunlardan biri dört silindirli benzinli E 200, diğeri ise tamamen yeni bir motor olan dört silindirli dizel E 220 d.

Gelecek dönemlerde farklı motor seçenekleriyle ürün çeşitliliği artacak. Bunlardan biri 2017 ilk aylarında 1.6 litre benzin motorlu E180. Diğeri prizden şarj edilebilen hibrit teknolojisine sahip E 350 e olacak. Bu araçta sürüş dinamizmi ile yakıt verimliliğini birlikte sunan prizden şarj edilebilen hibrit teknolojisi, sadece elektrik enerjisiyle 30 kilometrenin üzerinde menzile ulaşırken, sıfır emisyonlu sürüşe imkan tanıyor. Dört silindirli benzinli motorla kombine edilen güçlü elektrik motoru 205 kW (279 PS) toplam sistem gücü ve 600 Nm toplam sistem torku üretiyor. Böylece E 350 e, bir spor otomobil performansı sunarken, küçük sınıf bir otomobilden daha az yakıt tüketiyor.

En güçlü dizel motor seçeneği olarak sunulan ve gelişmiş SCR teknolojisiyle donatılan altı silindirli motor 258 Bg güç ve 620 Nm tork üretiyor.

Dikkat çeken diğer  333 Bg/ 480 Nm gücünde altı silindirli yeni bir motor ise E 400 4MATIC yer alıyor

Yüksek verimlilik değerlerine sahip motorlar

Model

Hacim
cc

Güç
kW/PS

Tork
Nm

0-100 km/h

sn

Tüketin
lt/100 km

CO2

gr/km

E 200

1991

135/184

300

7,7

5,9

132

E 220 d

1950

143/194

400

7,3

3,9

102

E 350 d

2987

190/258

620

5,9

5,1

133

E 350 e

Sistem gücü

1991

205/279

(155+60

205+82)

600

(350+

360)

6,2

2,1

49

 

Mersedes E Serisi’nde sunulan tüm motorlar ECO Start-Stop özelliği ile yollara çıkıyor. Benzinli motorlar Euro 6 emisyon normunu yerine getirirken, OM 654 kodlu yeni dört silindirli dizel motor RDE-Real Driving Emissions kuralları ile gelecekte devreye alınacak normları da yerine getiriyor.

Yeni 4 silindirli dizel motor

Mercedes-Benz, yeni 4 silindirli dizel motor ile yeni bir motor ailesinin ilk adımını atarken, yakıt verimliliği konusuna tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Silindir çapı (94 mm yerine 90 mm) kısaltılan motor öncüsüne oranla daha kısa ve kompakt boyutlara sahip. Yaklaşık 2 litreye küçültülen hacmine karşın yeni dizel motor 143 kW/194 PS güç üretiyor ve E 220 d, ortalama 3,9 lt/100 km yakıt tüketiyor. Bu, bugüne kadar çok daha küçük otomobillerin sunabildiği 102 gr/km’lik CO2 salınım değerini beraberinde getiriyor. Yeni 4 silindirli motor sessiz ve titreşimsiz çalışan yapısıyla öne çıkıyor.

Dokuz kademeli otomatik şanzıman

Yeni kasa Mercedes-Benz E-Serisi’nde sunulan bütün motor seçeneklerinde standart olarak 9G-TRONIC adındaki dokuz kademeli otomatik şanzıman kullanılıyor. Hızlı vites değiştiren şanzıman aynı zamanda güç gereksiniminin az olduğu anlarda motoru düşük devirlerde tutuyor. Böylece yakıt verimliliğine katkı sağlanırken, aynı zamanda gürültü seviyesi de azaltılarak konfora da katkı sağlanıyor.

Yürüyen aksam – sportif konfor

 

Virajlı yollarda son derece atak ve dinamik bir sürüş karakteri sergileyen yeni kasa E-Serisi’nin süspansiyonu aynı zamanda sınıfının en yüksek konfor seviyesini de sunuyor. Standart olarak çelik yaylı yürüyen aksam yapısı sunuluyor. Bu yapıya entegre edilmek üzere adaptif amortisörlere sahip üç farklı Direct Control yürüyen aksam sunuluyor:

  • Konforlu yürüyen aksam
  • Sportif karakterli, 15 mm daha alçak konforlu Avantgarde yürüyen aksam
  • Geleneksel yürüyen aksamın yerini alan ve adaptif ayarlı amortisörlere sahip olan alan 15 mm daha alçak sportif yürüyen aksam.

Çok odacıklı havalı süspansiyon AIR BODY CONTROL

Sınıfında bu ekipmanı sunan tek otomobil konumunda olan yeni 2016 Mercedes-Benz E-Serisi alternatif olarak “Çok Odacıklı Havalı Süspansiyon” ile donatılabiliyor. Arka aksta üç adet ve ön aksta iki adet olmak üzere her bir aksta birden fazla hava odacığından oluşan bu sistem, kullanıcıya süspansiyon sertliğini üç kademe olarak ayarlama imkânı tanıyor. Böylece sürücü ve beraberindeki yolcular son derece yumuşak bir baz süspansiyon ayarının beraberinde getirdiği konforun keyfini sürerken artan sürüş hızına bağlı olarak artan sürüş dengesinin vermiş olduğu güven duygusunu yaşayabiliyor.

Sürüş şartlarına çok hızlı cevap verebilen çok odacıklı havalı süspansiyon AIR BODY CONTROL araç yüklüyken seviye ayarını da yaparak sürüş konforuna katkı sağlıyor.

Hiç eksilmeyen algılama: PRE-SAFE®

Yeni geliştirilen ve isteğe bağlı donanım kapsamında olan sürüş yardım ve güvenlik sistemleri PRE-SAFE® Ses ve PRE-SAFE® Impulse Side sayesinde yeni E-Serisi sürücü ve yolcularını daha da iyi koruyor. PRE-SAFE® Impulse Side donanımı, yandan çarpma durumunda sürücüyü ve ön yolcuyu daha iyi bir pozisyona getirerek kazanın etkisini azaltıyor.

Otomobil yeniden icat edildi: DRIVE PILOT

Otonom sürüşe giden yolda bir kilometre taşı olan ve isteğe bağlı donanım kapsamında olan DRIVE PILOT sistemi ile yeni E-Serisi, her türlü yol koşulunda (otoyollar, şehirlerarası yollar ve şehir içi) sadece önde giden araca doğru olan mesafeyi otomatik olarak korumakla kalmıyor, aynı zamanda 210 km/saat hıza kadar şeritte kalarak onları takip edebiliyor. DISTRONIC mesafe koruma donanımının da yardımıyla sürücüler, normal sürüşte fren yaparak veya gaz vererek müdahale etmek zorunda kalmıyorlar. Ayrıca manevra yaparken, hatta virajlarda, belirgin şekilde desteklendiği için sürücünün yükü hafifliyor.

Yüksek kalitede işçiliği, maksimum konforu, benzersizlik güvenlik standartları ile yeni kasa Mercedes-Benz E-Serisi, 10 Mayıs 2016 tarihinde 219.500 TL’den başlayan fiyatıyla Türkiye’de satışa sunuldu.

Düşük hacimli motorların satışa sunulması ile toplam pazardaki oranı 4 yıl içinde yüzde 1.5’tan yüzde 2.5 seviyesine çıkan ve Türkiye’de 2015 yılında yaklaşık 17.000 aracın satıldığı E-Serisi segmentinin bu yıl 16.000 adet olarak gerçekleşmesi bekleniyor.Yorum

1 Yorum

FEDAİ KEÇECİ 2016-12-28 23:59:09

YAŞANILMIŞLIK 53 YILLIK ÇALIŞMA VE İŞ HAYATINDA RABBİM ÖMÜRLER VERİRDE BÖYLE BİR MUHTEŞEM OLAĞAN HERGECE RÜYALARIMI SÜSLEYEN BÖYLE BİR ARACA MALİK OLABİLİRSEM NE MUTLU BANA.TEK GAYEM 30 YAŞINDAKİ %99 ENGELLİ CANIM OĞLUMU GEZDİREBİLMEK VE ONUN BU ARABADAKİ GÜLER YÜZÜNÜ İLELEBET MUTLU GÖRMEK İSTERİM.BUNU YAŞAYAN BİLİR.
Benzer Haberler