Yeni BMW X5 testlerde yakalandı

Üçüncü nesil BMW X5 yaklaşık üç yıl önce yollara çıkmıştı ve görünüşe göre dördüncü nesil modelin casus fotoğraflarının ortaya çıkmasıyla oldukça kısa bir yaşam döngüsü olacak.

Soğuk hava testlerinde yakalanan  kamufle prototipin kabaca boyut ve şekil olarak şimdiki modelden evrimsel bir farklılığı olmadığı  görünüyor. X5’in BMW'nin en çok satan modellerinden biri olması ve şirketin başarılı olan formülünde bir karışıklık istemiyor olması çok da şaşırtıcı değil.

Tanıdık bir tasarıma sahip olmasına rağmen, yeni nesil X5 3 Serisinden X7’ye kadar tüm modellerin paylaşacağı yeni bir platform üzerinde inşa edilecek. Yeni platformun  alüminyum ve yüksek dayanıklılığı olan çeliğin bir arada kullanılması ile selefinden belirgin bir şekilde daha hafif olması bekleniyor.

Yeni X5’in dört, altı ve sekiz silindirli motorlarla donatılan bir model  yelpazesine sahip olması planlanıyor. Bu arada BMW M den yüksek performanslı bir modelin yanı sıra başka bir plug-in hibrid versiyonunu da yollara çıkması bekleniyor.