Yeni Aston Martin Rapide S Teknik Özellikleri

Aston Martin'in en çok satan modeli Rapid S ile ilgili bilinmesi gerekenler

Aston Martin'in en çok satan modeli Rapide S olduğu belirtildi. 

Performansıyla dikkat çeken Aston Martin Rapide S, arttırılan performansıyla birlikte Aston Martin'in 2016 yılı bu yılın en çok satan modeli oldu.

Türkiye temsilciliğini D&D Motorlu Araçlar firması tarafından yapılan D&D Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kaya, Aston Rapid S'in büyük rağbet gördüğüne dikkat çekerek yeni yıla kadar on tane Rapide S siparişi daha verdiklerini belirtti.

Türkiye'nin önde gelen isimlerinin Aston Martin Rapide S modelini tercih ettiğini vurgulayan Nevzat Kaya, “Rapide S, 2016’da Türk otomobilseverlerin çok beğendiği bir araç oldu” diye konuştu. “Türk müşterilerimiz, bugüne kadar üretilen en güçlü dört kapılı Aston Martin olan Rapide S’in lüksünü ve konforunu çok beğendi. Rapide S'in sportif yapısı güçlendirilen bu model, hız tutkunlarına hitap etmesiyle dikkat çekiyor’” yorumunu yapan Nevzat Kaya, 2017 yılı Ekim ayında Türkiye pazarına giriş yapacak olan Aston Martin DB11 modeli için geri sayımda olduklarını söyledi. 

558 Beygir, 620 Nm tork ve düşük yakıt tüketimi 

Kaputunun altında yeni nesil AM 11 6,0 Litre V12 motor yer alan Rapide S, bir önceki nesil motora kıyasla %12’lik artışla, 6,750 devirde 558 beygir güç ürimi yapıyor. Motorun torku ise 5000 devirde 620 Nm’ye yükseltildi. Daha düşük devirlerde; rölanti ve 4,000 devir arasında 40 Nm, 2,500 devirde 50 Nm artış sağlanması dikkat çekiyor. Artan güç ve tork sonucunda dört kapılı bir spor otomobile yakışan daha yumuşak bir performans elde edildiği belirtildi. 

Performansı artan yeni Rapide S, 0-100 km’ye hızlanmasını sadece 4,9 saniyede, 305 km maksimum hıza ulaşıyor. Yüksek güç ve torkta meydana gelen ciddi artışlara rağmen, CO2 emisyonları 355 g/km’den %7 düşüşle 332 g/km’ye düşüyor. Yakıt ekonomisi resmi AB birleşik döngüsünde 19,9 mpg’de kalmasıyla dikkatleri üzerinde topluyor.

İLİŞKİLİ HABER İşte Gökhan Töre'nin müthiş Aston Martin'i 

Daha fazla yol tutuş özelliği 

Rapide S'in yenilenen ön tasarımı ve daha keskin bagaj kıvrımı ile vurgulanırken yeni Rapide S’in, aerodinamik ve görsel yeniliklerle birlikte sportif yapısı da güçlendirildi. Tasarımı oldukça başarılı olduğu gözlenen yeni Rapide S, çok daha keskin bir sürüş sunarken sürücü tepkilerine çok daha hızlı yanıt vermesiyle ön plana çıkıyor. Aston Martin Rapid modeline göre 19 mm alçaltılan motor pozisyonu var. Bu sayede ağırlık merkezi yere daha yakın hale getirilen Rapide S, yüksek hızlarda yere daha sağlam tutunuyor. Aston Martin mühendisleri tarafından, Dinamik Denge Kontrolünde de (DSC) yapılan iyileştirmelerle olumsuz yol koşullarında daha güvenli bir sürüş sunuyor.

Aston Martin’in yüksek teknoloji ürünü Adaptif Sönümleme Sisteminin (ADS) en son Gen4 yinelemesiyle birlikte; “Normal”, "Spor” ve “Yol” gibi 3 farklı sürüş modu sunuluyor. Bu değişiklikler aynı zamanda, ön uç yatışında somut bir iyileşme sağlayarak virajlarda daha dengeli ve stabil bir sürüşe büyük katkı sağlıyor. Normal modda lüks bir GT’yken, Spor ve Yol modlarında daha zorlayıcı ve spor yapısına bürünüyor.

Daha sağlam gövde özelliği 

Patent bekleyen, özgün bir “kilit” yapısı sunan tasarım, ızgaranın darbe sırasında geriye doğru kaymasını sağlarken orta ve dış çene takviyeleri ekstra sağlamlık sunuyor. Kilit yapı sistemi, bacak darbe mevzuatlarına uyum sağlarken, ön kanat geçitlerindeki bölmeler, kafa kalıbı yönetmeliğine uygunluğun yanı sıra yolcu ve sürücü güvenliğini de artırıyor.

Birinci sınıf kabin

Yeni Rapide S ayrıca lüks veya spor odaklı seçeneklerle, alıcıların otomobillerinin tarzlarını yansıtmasına yardımcı oluyor. Otomobilin içinde derin ve zengin bir parlaklık katan yeni piano siyah iç döşeme, kapı tutacaklarından, aktarma tüneline kadar en ince detaylarda bile lüksü yansıtıyor. Çift renkli oluklu kırmızı ve siyah deri seçenekleri Aston Martin’in tarzını istediğiniz gibi yaşamanıza olanak sağlıyor. Bronz ya da gri renk seçenekli tavan döşemeleri ise lüksü tamamlayan son dokunuşlar arasında. Orta konsolda bulunan detaylar, modern ama geleneklerine bağlı bir Aston Martin’den beklendiği gibi el işçiliği kalitesini yansıtıyor.

Geliştirilen izolasyon yapısıyla birlikte eşsiz bir yalıtım sağlanırken, geliştirilen ses sistemi de eşsiz bir müzik deneyimi yaşatıyor. Arka koltuklar istenildiğinde yatırılarak geniş yükleme alanı sunarken, opsiyonel olarak sunulan geri görüş kamerası, kablosuz kulaklıklı çift ekranlı arka koltuk eğlence sistemi, uzaktan kontrollü ve altı diskli DVD değiştiricilerle dört kapılı lüks otomobil algısını güçlendiriyor.

 

İLİŞKİLİ HABER İşte Gökhan Töre'nin müthiş Aston Martin'i Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler