Volvo’nun İlk Tam Elektrikli Aracı

XC40, Volvo’nun bu yıl piyasaya çıkardığı en küçük SUV modeli. İngiltere’den gelen haberlere göre ise bu ufak Volvo SUV’si, firmanın ilk tam elektrikli otomobili haline gelecek. Auto Express adlı kaynağa açıklamalarda bulunan Volvo’nun tasarım şefi Thomas Ingenlath, firmanın ilk tamamen elektrikli (EV) otomobilinin XC40 modeli üzerine geliştirileceğini açıklamış.

Ardından bu modelin, tamamen elektrikli bir yeni jenerasyon XC90 tarafından takip edileceğini de belirtti. Yeni jenerasyon XC90’ın da geçenlerde yaptığımız bir haberimizde 4.seviye otonom sürüş özellikleri sunacağını belirtmiştik. Bu da hiçbir insan müdahalesi olmadan aracın A noktasından B noktasına varabileceği bir teknolojiye karşılık gelecek.

Ingenlath’ın açıklamalarını doğrudan aktarmak gerekirse: “Volvo’nun ilk tam elektrikli otomobilinin XC40’ın bir versiyonu olacağı artık bir sır değil. XC40 ile başlayacağız ve ardından adım adım diğer modellerimizi de elektrikli versiyonlara kavuşturacağız. Sıradaki model XC90 olacak. Bu ilerleyiş de Volvo’nun tüm modellerini elektrikli hale getirme planımızın nasıl işleyeceğini gösteriyor.” Bu açıklamalara baktığımız zaman, Volvo’nun Volkswagen’den farklı bir yol izlediğini görüyoruz. Çünkü Volkswagen, mevcut modellerini elektrikli hale getirmek yerine tamamen yeni bir I.D. serisi oluşturdu ve yeni elektrikli otomobiller geliştirmekte.

XC40’ın elektrikli versiyonunun menzil değeri ise henüz doğrulanmadı. Fakat tahmin edilen değer 499 km civarında. Elektrikli XC40’ın, Volvo’nun yeni Polestar 2 aracının ardından kısa süre içinde tanıtılacağı da açıklanıyor. Polestar 2, Volvo’nun performans departmanının Polestar 1 hibritten sonraki ikinci aracı olacak ve 2019 yılında tanıtılacakmış.

Elektrikli XC40’ın dışında bir de T5 Twin Engine plug-in hibrit modelinin geçtiğimiz Nisan ayının sonlarında Çin’de sunulduğunu da hatırlıyoruz. Bu versiyon, T3’ün 156 beygir/265 Nm tork üreten 3 silindirli turbo benzinli motoru ile 75 beygir gücündeki bir elektrikli motoru ve 9.7 kWh’lık batarya paketini kombine etmekte.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler