Volkswagen Grubu Çatırdıyor: 800 Bin araç geri çağırılıyor!

Volkswagen Grubu, 2011 – 2016 arasında üretilmiş 391 bin adet VW Touareg ve 409 bin 477 adet Porsche Cayenne otomobili fren pedalındaki bir arıza nedeniyle geri çağırıyor.

VW tarafından açıklamada pedallardaki yatak braketinde bir yaylı segmanın gevşek olabileceği, bu yüzden geri çağırmanın zorunlu olduğu belirtildi. Porsche tarafından yapılan açıklamada ise şunlar ifade edildi: “Arıza firma bünyesindeki denetlemelerde fark edildi ve yeni serilerde giderildi. Araç sahipleri ile Porsche bayileri tarafından doğrudan iletişime geçilerek bir servis randevusu verilecek. Arıza yarım saatten kısa sürede ücretsiz olarak düzeltilecek”. VW Touareg ve Porsche Cayenne aynı platform ile üretildi, bundan dolayı sorun her iki otomobilde de görülüyor. VW Grubu henüz İngiltere’de sorundan etkilenen otomobillerin tam sayısını vermezken, Porsche bu sayıyı 14 bin 600 olarak açıkladı. Ülkemizde ise konu ile ilgili olarak Doğuş Otomotiv'den herhangi bir açıklama yapılmadı henüz.

Volkswagen Grubu ABD’de hala emisyon skandalı nedeniyle resmi soruşturma altında ve bu yeni geri çağırma olayı skandalın unutulmasını geciktirecek gibi gözüküyor. VW Grubu Kaliforniya Hava Kaynakları Kurumu’na skandaldan etkilenen 600 bin otomobil için tatmin edici bir çözüm sunamadı henüz. Firmaya kanuni yaptırımlar da uygulanacak. Bazı analistler emisyon skandalı nedeniyle Volkswagen’in alacağı cezaların toplamda 40 milyar doları bulacağı tahmininde bulunuyorYorum

0 Yorum

Benzer Haberler