Tofaş, Doblo sayesinde ABD’ye ihracatta lider!

Bursa fabrikasında üretilen Fiat Doblo’nun Ram markalı versiyonunu ProMaster City ismiyle ABD’ye ihraç eden Tofaş, 2016 yılında ABD’ye en çok ihracat yapan Türk şirketi oldu. 275 milyon dolarlık ihracat rakamıyla, Türkiye’nin ABD’ye yaptığı toplam ihracatın % 4.2’sini tek başına Tofaş gerçekleştirdi.

Türkiye otomotiv sektörünün lider kuruluşlarından Tofaş, üretim ve ihracatta yaptığı hamlelerle ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunmayı sürdürüyor. Geçen yıl 3.2 milyar dolar toplam ihracata ulaşan ve 1 milyar dolar dış ticaret fazlası yaratan Tofaş, 2016 yılında Türkiye’den ABD’ye en çok ihracat yapan şirket oldu. Fiat Doblo’nun Ram markalı versiyonunu ProMaster City ismiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç eden Tofaş, Ram ProMaster City ihracatında gösterdiği başarıyla “ABD’ye en fazla ihracat yapan kurum” oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Ram ProMaster City’nin Bursa’dan ABD’ye uzanan yolculuğunun ülkemiz ihracatı için önemli bir görev üstlendiğini söyledi. 2016 yılında tüm Türk otomotiv endüstrisinin ABD’ye 700 milyon dolar ihracat yaptığını belirten Eroldu, “Tofaş olarak geçen yıl ABD’ye 20 bin adede yakın Ram ProMaster City ihraç ettik. Bu rakam, Tofaş’ın toplam ihracatının % 7’sini oluşturuyor. ABD’ye olan ihracatımız 275 milyon dolarla Türkiye’nin, ABD’ye yaptığı toplam ihracatının % 4.2’sini oluşturarak ilk sırada yer aldı.” şeklinde konuştu.

Doblo’nun pazara sunulduğu 2000 yılından bu zaman kadar, birçok kez ihracat şampiyonu olduğuna da değinen Eroldu; “Doblo, Tofaş’ın en çok satan modelleri arasındaki yerini hep korudu. Türkiye’nin küresel ticari araç üretim üssü haline gelmesinde kilit rol üstlenen Doblo’yu, 2014 yılının son çeyreğinde Ram Promaster City markası ile ABD ve Kanada’ya ihraç etmeye başladık. İlk kez Amerika’ya gerçekleşen bu ihracatımız Tofaş tarihi için de bir mihenk taşıdır” dedi.

Ram ProMaster City Hakkında:

Tofaş tarafından geliştirilerek üretilen yeni jenerasyon Fiat Doblo, ilk kez 2015 yılında RAM markası altında ProMaster City adıyla Amerika’da satışa sunuldu. Satışa çıktığı ilk andan itibaren yüksek performansı, yakıt verimliliği ve yükleme kapasitesiyle müşterilerden tam not alan Ram ProMaster City, konforuyla da kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 2016 ve 2017 yıllarında üst üste iki kez ‘Yeşil Ticari Araç’ seçilerek çevreciliğini kanıtlayan Ram ProMaster City, mükemmel manevra kabiliyetiyle de ABD’deki işletmelerin ve filoların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Fiat fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler