Sürücüsüz araba yağmurda test edildi

Otomobilseverlerin merakla beklediği sürücüsüz otomobille ilgili önemli video büyük ilgi çekti

Yakın gelecekte kendi kendine giden arabaları sık sık yollarda göreceğiz. Şimdiden bu otomobilin testleri pek çok ülkede yapılıyor. Otonom bir arabanın kötü hava koşullarında ne yapacağı test edildi. Yağmura, sıklaşan trafiğe ve ne yapacağı tahmin edilemeyen insan şoförlere nasıl tepki verecekler?

Otonom arabalar alanında çalışan startup firma Drive.ai, kötü hava koşullarında sürücüsüz aracı bir videoyla gösterdi. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yapılan test sürüşündeki video çekimi başlangıcında bunun bir tam otonom sürüş testi olduğu bilgisi veriliyor ve video boyunca da şoförün ellerini direksiyona hiç koymadığı belirtiliyor.

Videoda araç yolunda giderken hava kararıyor ve yağmur başlıyor. Silecekten de yağmurun epey yoğun yağdığını anlıyoruz. Otonom araç yoğun yağmurda ve karışık trafikte hiç sorunsuz şekilde yoluna devam ediyor. Hatta arabanın yapay zekası sağdan aniden yoluna çıkan bir arabaya yol bile vererek, durumu kontrol altında tutmayı başarıyor. Acaba gelecekte hava durumu kötüleştiği zaman biz de direksiyonu yapay zekaya bırakıp, arkamıza yaslanıp böyle rahat oturabilecek miyiz?

 Yorum

1 Yorum

hakan 2017-03-06 15:54:39

haberdeki videoların haberle ilgisi yok!
Benzer Haberler