Renault da skandalın içinde

Emisyon skandalı Renault'ya sıçradı. Hisseler saatler içinde çakıldı.Alman otomobil devi Volkswagen'in emisyon skandalının ortaya çıkmasından aylar sonra Fransız üretici Renault da aynı tehlikeyle karşı karşıya. Telegraph'ın AFP'den aktardığı habere göre Renault'ya geçtiğimiz hafta baskın yapıldı.

Bildiğimiz gibi geçtiğimiz sene Eylül ayında Volkswagen'e emisyon değerlerinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle soruşturma açılmış, Alman firma suçlamaları kabul etmiş ve şirket CEO'su görevinden istifa etmişti. Olay sonrası Volkswagen'in hisseleri adeta çakılırken, dünya çapındaki itibarı da ciddi anlamda sarsılmıştı.

 

Fransız CNG sendikası, geçtiğimiz hafta Renault'nun müfettişler tarafından basıldığını, baskının emisyon skandalıyla ilgili olduğunu açıkladı. Şirkette çalışan bazı isimlerin de bilgisayarlarına el konulduğu belirtildi.

 

Açıklamanın ardından Renault hisseleri büyük bir düşüş yaşadı. Fransız devinin hisselerinin aniden %20 oranında düşmesi, baskının gerçekliğini kanıtlar nitelikte.

 

Yukarıdaki grafikten de görüldüğü üzere Renault'un piyasa değeri yaklaşık 5 milyar dolar eridi. Fransız üreticinin yanı sıra Fiat Chrysler %10, Peugeot da %8.1 değer kaybetti.

 

Baskın haberleri tüm dünyaya yayıldı ancak Renault olay hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte olası emisyon skandalına yönelik yöneltilen sorular da yanıtsız bırakıldı.

 

Volkswagen'in ABD'de patlak veren emisyon skandalı için Fransız rakipleri, VW'ye Avrupa çapında bir soruşturma başlatılması gerektiği çağrısında bulunmuşlardı. Renault'ya yapılan bu baskının ardından Volkswagen yöneticilerinin nasıl bir tavır takınacağı ise merak konusu. 

 

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler