Porsche Mission E Cross Turismo özellikleri belli oldu!

Porsche, Cenevre Otomobil Fuarı 2018’ de Mission E Cross Turismo elektrikli Cross Utility Vehicle (CUV) konseptini tanıttı. Bu çok yönlü otomobil, seyahat eden, spor yapan veya dışarıda vakit geçiren sürücülere hitap ediyor. Aracın esnek iç mekânı her tür spor ekipmanın sığabileceği alan yaratırken, modern yük taşıma sistemleriyle sörf tahtalarını veya bir Porsche elektrikli bisikleti taşımak son derece kolaylaşıyor.

Porsche’ nin elektrikli konsepti Mission E Cross Turismo, kıvrımlı kemerler arasından uzanan alçak kaputu ile Porsche 911’ in DNA’sını taşıdığını ilk bakışta ortaya koyuyor. Hava perdesi olarak adlandırılan dikey hava girişleri de otomobilin karakteristik tasarım unsurlarından biri. Tasarımın bir diğer dikkat çekici yönü ise matrix LED farlar. Markanın alışıldık dört noktadan aydınlatmalı gündüz farları evrimleşerek dar, üç boyutlu cam farlara dönüşmüş durumda. 4 yatık kanat üzerinde yer alan bu ışıklar, ayrıca yenilikçi, dört noktadan aydınlatmalı sinyal lambalarını da içeriyor. Otomobilde ayrıca Porsche X-Sight teknolojisi kullanılarak geliştirilen yüksek performanslı uzun farlar bulunuyor.

Otomobilin siluetine damgasını vuran tasarım unsuru, arkaya doğru kavis çizerek uzanan, Porsche tasarımcılarının ‘flyline’ olarak adlandırdıkları sportif tavan çizgisi. Bu, Panamera Sport Turismo’ yu akla getiren bir özellik. Marka için aynı ölçüde karakteristik olan bir diğer özellik ise, yan camların dinamik şekli. Geniş kemerler ve ön tekerlerin arkasında yer alan hava çıkışlarıyla üç boyutlu yan paneller, 1,99 mt. genişliğindeki konsept otomobilin sportif crossover karakterinin altını çiziyor. Otomobile bir arazi aracı izlenimi veren dikkat çekici kapı eşikleri ve 275/40 R 20 lastikleriyle 20 inçlik tekerlekler de diğer karakteristik özellikler arasında yer alıyor.

Konsept çalışmasının özel gri metalik rengi sayesinde, arkadan bakıldığında bile bu otomobilin bir Porsche olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. Sportif tasarımı ve hava akışını yönlendiren tavan kanadına ek olarak, kesintisiz ışık şeridi de tipik Porsche özelliklerinden biri. Devre kartı görünümüne sahip üç boyutlu bir muhafaza içine yerleştirilmiş cam harfler, aydınlatmalı beyaz Porsche logosunu meydana getiriyor. Otomobil şarj olurken Porsche logosundaki ‘E’ harfi kalp atışı gibi yanıp sönüyor ve devre kartı kayan ışıklarla aydınlanıyor. Bu da etkileyici bir elektrik akımı hissi yaratıyor. Ön camdan bagaj kapısına kadar uzanan panoramik cam tavan ise, otomobilin iç mekanına ferahlık hissi katıyor.

Tüm mobilite ihtiyaçlarına yanıt veren çok yönlülük

1,42 mt. yüksekliğindeki 4 kapılı otomobilin sunduğu esneklik, yolculara büyük kolaylık sunuyor. Örneğin arka koltukların arkalıklarında, kayak takımları gibi uzun eşyaların bagaja sığmasını kolaylaştıran açıklıklar bulunuyor. İstendiğinde, arkalıkları tümüyle yatırmak da mümkün. Bagajda yer alan, ayarlanabilir ve çıkarılabilir kayışları bulunan bir ray sistemi ise, eşyaların hızla ve güvenle sabitlenmesini sağlıyor. Mission E Cross Turismo yolcularına otomobilin ötesinde mobilite seçenekleri sunuyor, güçlü elektrik motoru sayesinde kullanıcının pedalları çevirmesine yardımcı olan Porsche e-bike da bunlardan biri. Bu elektrikli bisiklet sayesinde Porsche müşterileri, iki tekerlek üzerinde bile Porsche’ un tasarım, teknoloji ve performansından yararlanmayı sürdürebiliyorlar.

İç mekânda hafif tasarım

İç mekânda geleneksel Porsche tasarım unsurları yeniden yorumlanarak dijital çağa taşınıyor. Bunun en güzel örneklerinden biri, otomobilin genişliğinin altını çizen, kanat şekilli bir üst ve alt kısımdan oluşan ön panel. Yatay bir yerleşime sahip olan gösterge paneli, sürücü ve önde oturan yolcunun rahat kullanımı için geniş bir ekrana sahip. Bağımsız duran gösterge kümesi sürücüye doğru çevrilmiş durumda ve dijital içeriğin TFT ekranlar üzerinde gösterildiği üç dairesel bölümden oluşuyor. Orta konsol, ön koltuklar arasından ön panele doğru yükseliyor. Orta konsolun dolaylı ışıklandırması, ortam aydınlatması ile birleşerek benzersiz bir atmosfer oluşturuyor.

İç mekânın tasarım özelliklerinden bir diğeri de gösterge panelinde, spor koltuklarda ve bazı diğer kısımlarda kendini gösteren, yarış otomobillerini andıran, aydınlatmalı Porsche logosuyla süslenmiş hafif yapılar. Kapı panellerinde, üç boyutlu bir görünüme sahip, dokulu kaplamalar dikkat çekiyor çarpıyor. Havalandırma kanallarının ve cam kontrollerinin çevresi gibi yerlerde kullanılan Mavi alüminyum detaylar, siyah ve açık gri deri yüzeylerinin oluşturduğu çift renk ağırlıklı görünüm içerisinde etkileyici bir kontrast yaratıyor.

600 beygirlik sportif performans

Toplamda 600 bg (440 kW) üzerinde sistem gücü üreten iki sürekli mıknatıslı senkron motor (PSM) sayesinde Mission E Cross Turismo sıfırdan 100 km/h hıza 3,5 saniyenin altında, 200 km/h hıza ise 12 saniye altında çıkıyor. Otomobilin sağladığı sürekli güç, elektrikli otomobiller arasında rakipsiz ve performanstan ödün vermeden art arda birçok kez hızlanmak mümkün. Motor gücünü tekerleklere otomatik olarak dağıtan Porsche Tork Vecroting teknolojisi sayesinde, her yüzeyde istenen anda 4 tekerlekten çekiş sağlanıyor.

2018 Porsche 911 GT3 RS Türkiye fiyatı belli oldu!
2018 Porsche 718 Boxster GTS ve 718 Cayman GTS Türkiye’de!
Türkiye’ye özel Porsche Macan fiyatı ve özellikleri
İşte en güçlü 911: Yeni Porsche 911 GT2 RS
Porsche 911 Turbo S Exclusive: Sadece 500 adet üretildi
İşte Yeni kasa Porsche Cayenne 2018 – Fiyat ve Özellikleri
2018 Porsche Macan böyle gözükebilir
2017 Yeni Porsche Macan 2.0 fiyatı ve özellikleri
Yeni Porsche Panamera Turbo S E-Hibrid, 671HP/0-100 km 3.4 Saniye!
Porsche Panamera Sport Tourismo ve Turbo S E Hybrid Cenevre’de!
Porsche fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler