Porsche 237 bin adet otomobil satarak rekor kırdı

Porsche AG, 2016 yılında otomobil satışı, faaliyet kârı ve çalışan sayısı bakımından birçok rekora imza attı. Tarihinin en başarılı mali yılını geride bırakan Porsche AG, satışlarını yüzde 6 oranında artırarak, 237 bin 778 otomobil satışı gerçekleştirdi. Alman markanın gelirleri 22,3 milyar Euro’ya ulaşırken, faaliyet kârı 3.9 milyar Euro’ya yükseldi, istihdam sayısı ise 28 bine yaklaştı.

Alman otomobil devi Porsche AG, 2016 yılında otomobil satışı, gelirleri, faaliyet kârı ve çalışan sayısı bakımından tarihinin en başarılı yılını geride bıraktı.

Birçok rekorlara imza atan şirket, otomobil satışlarını % 6 oranında artırarak 237 bin 778’e, gelirlerini ise % 4 oranında artırarak 22,3 milyar Euro’ya yükseltti. Satış gelirlerinde % 17,4’lük artış sağlayan Porsche AG’nin faaliyet kârı ise, % 14 artarak 3.9 milyar Euro olarak gerçekleşti.

2016 sonu itibariyle Porsche AG’nin istihdam sayısı ise, % 13’lük bir genişleme ile 27 bin 612’ye yükseldi.

Şirketin 2016 yılı mali performansını değerlendiren Porsche AG İcra Kurulu Başkanı Oliver Blume, yıllık finansal tablolarındaki başarılarının “memnun müşteri, sağlam kazanç ve istihdam” stratejilerini onaylar nitelikte olduğunu söyledi.

Porsche AG İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Finans ile BT’den sorumlu İcra Kurulu Üyesi Lutz Meschke ise, % 17’nin üzerinde bir kar marjı elde eden Porsche’nin halen dünyanın en karlı otomobil üreticilerinden biri olduğunu ifade etti.  Başarının kilit noktasının benzersiz ürün yelpazesi ve sağlıklı maliyet yapısı olduğunu kaydeden Lutz Meschke yaptığı açıklamada: “Uzun vadede döviz riskinden korunma stratejimiz de bu rekor sonuçlara önemli katkı sağladı. 2017 mali yılında ise, teslim edilen otomobil sayısı ve gelirler açısından, dünyanın çeşitli bölgelerinde devam eden ekonomik ve politik belirsizliklere rağmen, ılımlı bir büyüme öngörüyoruz. Faaliyet sonucuna gelince, geçen senenin rakamlarını gerçekleştirebilmek için, döviz kurunun sabit kalması koşuluyla, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yeni Panamera, özellikle elektrikli hibrit versiyonları ve Sport Turismo ile, bize ivme kazandıracak” dedi.    

2017 Yeni Porsche Macan 2.0 fiyatı ve özellikleri için tıklayınız...
Yeni Porsche Panamera Turbo S E-Hibrid, 671HP/0-100 km 3.4 Saniye!
Porsche Panamera Sport Tourismo ve Turbo S E Hybrid Cenevre’de!
İşte Yeni 2017 Porsche Panamera Turbo Executive
Porsche fiyat listesi, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…

 

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler