Otomotiv dünyasını sarsacak birleşme haberi!

Bugün ortaya atılan bu iddia tam olarak oyunun kurallarını tamamen değiştirebilecek bir iddia. Peugeot Citroen Grubu (PSA)'nun General Motors'un Opel - Vauxhall birimini satın almasının ardından sektörde ikinci büyük değişmişti. Ancak şimdi, doğrudan Fiat'ın patronundan gelen bir iddia sektörün birincisinde de büyük bir operasyonun gerçekleşmesi demek.

MARCHIONNE: VOLKSWAGEN FİAT'IN KAPISINI YAKINDA ÇALACAKTIR

Gelen duyumlara göre Cenevre Otomobil Fuarı'nda bizzat Fiat Chrysler Automobiles’in (FCA) CEO’su Sergio Marchionne, emekli olacağı 2019 yılına kadar bir şirket evliliği yapmak istediğini söyleyerek, “Volkswagen’in çok kısa bir süre sonra birleşme görüşmeleri yapmak için sohbete geleceğinden eminim” dedi. Marchionne'nin kehanetinin arka planında ise PSA-Opel/Vauxhall birleşmesi var. Marchionne'nin iddiasına göre bu birleşme Volkswagen'in Avrupa'daki liderliği üzerinde büyük bir baskı oluşturacak.

SEKTÖRDE TÜM DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK OLASILIK

Peki bu kehanet gerçek olursa, bu durumda Avrupa pazarında ve hatta daha ötesinde ülkemiz pazarında nasıl bir rekabet ortamı ortaya çıkacak. Şimdi okuyacağınız rakamlar son günlerin popüler tabiriyle "Game changer" yani oyunun kurallarını değiştirecek türden.

PSA'NIN OPEL'İ SATIN ALMASINDAN ÖNCE OTOMOTİV PAZARI

Türkiye'de PSA-Opel satın almasına kadar sektörün en büyük oyuncusu sıralamasında Renault ve VW arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyordu. İstatistiklere Volkswagen-Skoda ve Renault/Dacia-Nissan/Mitsubishi ortaklıkları (stratejik ortaklık bazında bakıldığında) ilk iki sırayı paylaşıyorlardı.

Renault/Dacia-Nissan/Mitsubishi ortaklıkları binek otomobilde % 26.32, binek otomobil ve hafif ticari araç toplamında ise % 17.20 pazar payıyla sektörün lideri konumunda bulunuyordu. Volkswagen-Skoda grubu ise % 16 toplam, % 22.05 binek otomobil pazar payıyla sektör ikincisi olarak 2016 yılını tamamlamıştı.

KİMİN PAZAR PAYI NE KADAR

Hyundai % 8.76 pazar payıyla binek otomobil pazarının üçüncüsü konumunda olsa da Ford, % 30'luk hafif ticari pazar payının da etkisiyle toplamda yüzde 11.14 pazar payıyla binek otomobil ve hafif ticari pazarının sektör üçüncüsü olarak görünüyordu.

Toyota-Lexus grubu binek otomobil ve hafif ticari toplamında % 5.38 pazar payıyla dördüncü, Hyundai ise % 5.26 toplam pazar payıyla sektör beşincisiydi.

Avrupa pazarında ise VW Group, % 23.9 binek otomobil pazarında tartışmasız en büyük oyuncu iken Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığı % 13.7 pazar payıyla ikinci, Fransız PSA Group % 10.2 pazar payıyla üçüncü, Ford % 7 ile dördüncü ve Fiat Chrysler % 6.8 pazar payıyla beşinciydi.

Fiat fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…
Volkswagen – VW fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler