Mercedes'i dengede tutan Türk

Çemtaş firması, Mercedes-Benz'in Türkiye'deki ağır vasıta fabrikaları ile Almanya, Fransa ve İspanya’daki fabrikalarına da denge çubuğu veriyor.

Mercedes-Benz’in Aksaray’da üretimini yaptığı kamyonlarda kullanılan denge çubuğu üretimini 2013 yılı itibariyle yerlileştirerek bir ilke imza atan Çemtaş, Mercedes-Benz’in Hoşdere fabrikasında ürettiği otobüslerin denge çubuğunu da yerlileştirdi. Daimler ile iş birliğini geliştiren Çemtaş, Avrupa’da Mercedes-Benz’in otobüs üretim fabrikalarındaki tek denge çubuğu tedarikçisi olmayı da başardı.

Bursalı girişimcilerin bir araya gelerek 1970 yılında kurduğu alaşımsız ve düşük alaşımlı vasıflı çelik üreticisi olan Çemtaş, bugün başta Mercedes-Benz olmak üzere dünyanın önde gelen otomotiv markalarına üretim yapıyor.

'YÜZDE 45'İNİ İHRAÇ EDİYORUZ'

Çemtaş Genel Müdürü Nuri Özdemirel, yüzde 100 otomobil sektörüne üretim yaptıklarını belirterek, “Çemtaş’ın üretmiş olduğu çelik ürünler dünyada kabul görmüş bir kaliteye sahip.  Çünkü sıfıra yakın bir fire ile çelik üretimi yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 45’ini ihraç ediyoruz. İhracatımızın %55’i Almanya olmak üzere; Mısır, Brezilya, İspanya, Romanya, ABD, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu ülkelerine de ihracat yapıyoruz.

Vasıflı çelik üretimimize ek olarak 2011 yılı itibariyle kendi ürettiğimiz çelik hammaddesinden denge çubuğu üretmeye başladık. Bugün geldiğimiz noktada başta Daimler grubu firmaları Mercedes-Benz ve Evobus olmak üzere; Iveco, Ford, Karsan ve Isuzu gibi dünyanın önde gelen otomotiv markalarının üretim hatlarına denge çubuğu sağlıyoruz.” dedi.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler