Mercedes-Benz, İlk Otomobilin Replikası Satışta!

Mercedes-Benz’in klasik otomobil departmanı, “Benz Patent Motorwagen” olarak adlandırılan ve firmanın patentli ilk otomobili olan bir replika aracı internet sitesi üzerinden satışa sundu. Her kısmı tamamen çalışır olan bu replika, Mercedes’in ilk otomobiline fazlasıyla yakın bir şekilde hazırlandı.


Yeni Mercedes CLA böyle görünebilirPatent-Motorwagen’in özelliklerine baktığımız zaman 29 Ocak 1886 tarihinde ilk olarak patenti alınan içten yanmalı motora sahip otomobil olduğunu görüyoruz. Gottlieb Daimler de aynı yılın sonlarında bir içten yanmalı motorun patentini almış ve 4 tekerlekli bir araç üzerinde çalışmaya başlamış. Bu çalışmalarla başlayan Mercedes-Benz o günlerden bugünlere kadar başarılı bir tarih yazdı.

Bu tarihi anımsamak için Mercedes, 2001-2002 yılları arasında Patent Motorwagen adlı bu replikalardan üretti. Bu haberimize konu olan replika ise 2002 yılında üretilmiş olanlardan birisi. Mercedes-Benz’in klasik otomobil departmanı ise yakın geçmişte bu aracı incelemek ve restore etmek için almış. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu aracın tüm özellikleri çalışır durumda ve de çok az yol yapmış. Çünkü bu araçlar sadece müze ve çeşitli sergiler için kullanılmakta.

Aracın öğrendiğimiz başka teknik özelliklerini de sizinle paylaşmak gerekirse, maksimum 16 km/s hıza çıkabildiğini, 1 silindirli içten yanmalı bir motora sahip olduğunu, iç mekanında deri döşemeler bulunduğunu söyleyebiliriz. Maksimum hız değeri ve motorun silindir sayısı size komik gelmiş olabilir fakat 1886 yılından bahsettiğimizi de unutmamak gerek. Bu Patent Motorwagen replikasının fiyatı ise istek üzerine öğrenilebilmekte.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler