Mercedes-Benz Concept IAA Deneme Sürüşü

Gelecekten çıkıp gelen Mercedes-Benz Concept IAA'nın havaalanında yapılan deneme sürüşünde alında geleceğin çok da uzakta olmadığını gösterdi.

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Mercedes-Benz Concept IAA (Intelligent Aerodynamic Automobile) modeli sıra dışı tasarımıyla gelecekten izler taşıyor. “Dünya aerodinamik şampiyonu” olarak lanse edilen otomobil, 0,19 hava sürtünme katsayısına sahip.

Markanın dört kapılı coupe modelinin tasarımına bakıldığında, S-Serisi ve CLS-Serisi modellerinin tasarım çizgisinin sürdürdüğü görülüyor. Ön kısımda yer alan dev ızgaraya entegre edilen LED farlar, otomobilin ayrı bir havaya bürünmesini  sağlıyor. Consept IAA modelinde gözden kaçmayan detaylardan biri de yan aynalara ve kapı koluna sahip olmaması.

Gelecekten fırlamış gibi görünen aracın ön kısmında kullanılan dikkat çekici tasarım dili arka kısımda da devam ediyor. Piyasadaki otomobillerden çok daha farklı bir arka tasarıma sahip olan konsept IAA’da  ince LED stoplar otomobilin farklılaşmasına büyük katkı sağlıyor.

5.040 mm uzunluğunda, 1.995 mm genişliğinde ve 1.305 mm yüksekliğindeki otomobilin aks mesafesi ise 2.975 mm. Otomobilin tartışmasız en önemli özelliği ise şekil değiştirebilmesi. Evet,  yanlış duymadınız. Mercedes-Benz Concept IAA, bünyesinde hareketli gövde panelleri barındırıyor.

Otomobil saatte 80 km/s hızla giderken veya sürücünün bir düğmeye basması durumunda arka kısmında yer alan panelleri 390 mm, ön kısmında bulunan flapları ise yaklaşık 25 mm uzayabiliyor. Concept IAA’nın ön tamponunda kullanılan splitter’da 60 mm arkaya doğru geliyor.

Araçta kullanılan benzin/elektrik plug-in hibrit motoru 279 beygirlik güce sahip. Concept IAA’nın saatteki aerodinamik modda sunduğu menzil 66 km., maksimum hızı ise saatte 250 km.

 Dış mekanda sunduğu fütüristik tasarımı iç mekana da taşıyan otomobilde büyük boyuttaki gösterge paneli ve orta konsola entegre edilen panel de dikkatleri çekiyor. Işıklandırmalı ve yuvarlak tasarıma sahip klima hava çıkışları ise otomobilde göze çarpıyor. En son, bir havaalanında deneme sürüşü yapılan Concept IAA’nın videosunu aşağıda bulabilirsiniz;

 

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler