Mercedes-AMG E63 S Farklı Rakiplere Karşı

GTC4Lusso T, 488 GTB ve Porsche 911 GT3 lüks Alman sedanın rakipleri.

Mercedes-AMG ismi tüm otomobil tutkunlarının aklına tek bir kelimeyi getiriyor: performans. Firmanın lüks sedanı Mercedes-AMG E63 S, son dönemlerin en popüler yarış videolarının içerisinde kendine yer bulmaya devam ediyor. Kendisinden daha pahalı performans modellerinin -Ferrari ve Porsche gibi- kendisinden daha güçlü olduğunu düşünebilirsiniz fakat E63 S'in size bir sürprizi var. Kaputunun altındaki 4.0 litrelik V8'den 612 beygir gücü ve 850 Nm tork üretebilen model, pek çok süper otomobilden daha güçlü.

Ferrari'nin beygir gücü kağıt üzerinde AMG'ye oldukça yakın fakat tork konusunda sıkıntı yaşıyor. 760 Nm tork üretebilen araç AMG'nin 850 Nm'lik tork gücü karşısında yetersiz kalıyor. Neredeyse birkaç araç boyu farkla kazanan AMG, Porsche'yi de geçmeyi başarıyor. GTC4Lusso'dan daha güçlü olduğunu kanıtlayan 911 GT3, E 63 S'e yaklaşsa da onu geçmeyi başaramıyor. Aralarındaki büyük ağırlık farkı göz önüne alındığında Mercedes modelinin bunu başarabiliyor olması şaşırtıcı. Öte yandan drag yarışlarında çekiş gücünün önemini tekrar hatırlatmamız gerekiyor. E 63 S'in 4 tekerden çekiş gücü, arkadan çekişli rakiplerine nazaran kendisine büyük avantaj sağlamakta.

Eğer AMG'yi geçmek istiyorsanız Ferrari 488 GTB'yi ve onun "dünyanın en iyi motoru" ödülünü alan 3.9 Litrelik V8'ini seçmeniz gerekiyor. Daha düşük tork ve daha yüksek beygir gücüne sahip olan İtalyan model kalkışta rakibine geçilse de AMG modelini yakalayıp yarışı kazanmayı başarmakta.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler