Mazda dizel gibi çalışan benzinli motor icat etti!

Mazda'nın geliştirdiği benzinli HCCI motor, dizel motorların çalışma mantığına sahip olmakla birlikte yakıt tüketiminde de dizel motorlara rakip olabilir.

Japon otomobil üreticisi Mazda, yüksek sıkıştırma oranına sahip HCCI motor’ u geliştirdi. HCCI motor sahip olduğu sıkıştırma oranı sayesinde bujiye ihtiyaç olmadan çalışırken, uygun yakıt tüketimiyle de dizel motorlara da rakip olacak.

Mazda, HCCI (Homogeneous Charge Compression Ignition) isimli homojen karışımlı sıkıştırma ateşlemeli motor teknolojisini seri üretime geçirirse zaten Avrupa’da bileti kesilen dizel motorun resmi olarak sonu gelmiş olacak.

Mazda’nın yeni HCCI motoru’ nda yüksek sıkıştırma oranıyla daha fazla verim ve bujinin olmaması, dizel motor mantığıyla örtüşüyor. Emme esnasında silindirlere giren hava, piston tarafından sıkıştırılarak üzerine benzin püskürtülüyor ve hava-yakıt karışımı patlıyor. En son nesil dizel motorlardan daha fazla olan 18:1 sıkıştırma oranı son derece kritik ve yüksek teknoloji gerektiren bir uygulama. Bu teknolojiyle, azotoksit, kurum ve karbondioksit miktarında da düşüş sağlanmış. Standart Mazda motoruna göre % 30 daha verimli olan HCCI motor konseptinin, Mazda 3'te yakıt tüketiminin ortalama 5.0 lt/100 km olduğu açıklandı.

Japon otomobil devi, HCCI motor’ u 2018'in sonlarında Mazda 3'te kullanmayı planlıyor.

Mazda fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

1 Yorum

Nurettin GÜN 2017-03-29 14:55:47

Mazda ya teşekürler 2018 de çıkaracak dizelgibi çalışan benzinli motor süper olur,birde bu motor 1.5,130 beygir olursa en iyi motor olur vergi avantajıyla.
Benzer Haberler