Lada Vesta'nın Özellikleri, Fiyatı ve Türkiye'ye Geliş Tarihi

Rus otomobil devinin yeni modeli Lada Vesta’nın Türkiye çıkış tarihi açıklandı. Tasarımı ve özellikleri ile otomobil severlerin dikkatini çeken araç merakla bekleniyor.

Lada markası 90'lı yıllarda Samara ve Vega modelleriyle büyük sükse yapmış ve önemli bir satış başarısı göstermişti. Fakat daha sonra işler yolunda gitmemiş ve Lada firması Türkiye pazarından çekilmek zorunda kalmıştı.

Rusya otomobil sektörü Lada Vesta modellerle ilgili büyük beklenti içinde. Lada Vesta üretimini Rus otomobil şirketi AvtoVaz üstlendi ve 2015-2016 yıllarını yeniden doğuş olarak ilan etti. Birçok otomobil firmasında üst düzey yöneticilik görevi yapan İsveçli Anderson, 2009 yılında AvtoVaz firmasının başına getirilmişti. Rusya'nın AvtoVaz firması 2012 yılında yaklaşık 210 milyon dolar kâr açıklamıştı.

Priora'nın yerini alacak olan Vesta test için gönderildiği Almanya'da da ABS ve denge testlerinden de başarıyla geçti. Önce hatchback tipi üretilecek olan arabanın sedan versiyonları daha sonra üretilecek.

 

Satış Fiyatı

Testlerin tamamlanmasında sonra seri üretimine geçilecek olan Lada Vesta'nın Rusya satış fiyatı ise 6100 dolar olarak belirlendi.

Türkiye Satış Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Lada Vesta 2016'nın bahar aylarında Türkiye'de yola çıkabilecek.

Türkiye'de de satışa çıkacak olan 2015 Lada Vesta'nın 26 bin ile 30 bin TL arasında bir fiyata sahip olması bekleniyor.

Sahibinden Lada Vesta SIFIR otomobil (25 Bin TL) en çok aranan araba oldu

Sahibinden.com internet sitesinde sıfır Lada Vesta otomobil 25 bin TL'lik (6100 dolar) satış fiyatı ile yeni araç almak isteyenlerin yeni ilgi odağı oldu. Türkiye'nin en büyük alım satım internet sitesi olan Sahibinden.com 'da yeni ve sıfır araç almak isteyenlerin yeni gözdesi 25 bin TL'lik (6100 dolar) satış fiyatı ile Lada Vesta otomobili oldu.

Lada'nın bir başka çalışması olan Xray Cross'lar ise 7500 USD den başlayan fiyatlarla piyasaya sunulacak. Nissan, Renault ve AvtoVaz firmalarının deneyimlerini birleştirerek üretecekleri Xray modeli Sandero ve Duster modellerinden izler taşıyacak.

Sürücü koltuğu yükseklik ayarı, tüm camlarda, koltuklarda, direksiyonda ve aynalarda ısıtma sistemi gibi özelliklere sahip olacak arabanın, Lada tarafından üretilen 1.4 litre 100 hp lik benzinli motorla yollara çıkması bekleniyor.

Özellikleri

Renault-Nissan ve Rus AvtoVaz firmalarının ortak ürettiği Xray modeli Renault Sandero ve Renault Duster modellerinin izlerini taşıyor. Xray modelinde standart olarak sunulan donanımlar arasında, Rusya'da çok tercih edilen sürücü koltuğu yükseklik ayarı, tüm camlarda, koltuklarda, direksiyonda ve aynalarda ısıtma sistemi bulunuyor. Ayrıca Lada tarafından üretilen yeni 1,4 turbo 100 beygir gücündeki motor da bu araçlarda kullanılacak.

Ürеtimin başlamasının ardından tеknik özеlliklеri de gün yüzüne çıkmаyа başlayan Vesta'nın kаputunun altında 1. 6 litrelik benzinli motor bulunаcаk. Bu motor seçeneği ile de 3 farklı bеgir gücü tercih еdilеbilеcеk. İlk seçenek 5 ileri manuel şanzımanlı 87 bеygirlik motor olacak. İkinci seçenek olarak ise manuel veya otomatik 5 ileri 106 beygir gücünde motor olacak. Üçüncü ve son seçenek olarak ise 114 beygir gücünde 5 ileri manuel şanzıman ile sunulacak. Aracın tasarımı ise Lada B platformu üzerinde yükseldi. 4410 mm uzunluğunda, 1764 mm genişliğinde ve 1497 mm yüksekliğinde olan Lada Vesta, 2635 mm aks mеsafеsi uzunluğuna sahip. Aracın toplam ağırlığı ise 1150 kg ile 1192 km arasında farklılık gösterecek. Ayrıca 55 litrelik yakıt dеposu bulunuyor. Tüm koltuklarda, camlarda ve aynalarda ısıtma sistemi bulunmaktadır. Rusya'da 2015 yılının en iyi aracı seçileceği düşünülüyor. Ayrıcа aracın motoru 1, 4 turbo beygir gücünde olacak.

 

 Yorum

2 Yorum

ahmet 2017-11-22 03:33:55

bence alinir yakut olarak da ekonomik dizayn olarak ta super

2017-11-06 21:24:53

Benzer Haberler