Lada Türkiye Piyasasına Giriyor

Otomobilseverlere müjde... Efsane Lada Türkiye'ye geri dönüyor.

2017'nin son aylarında, yeni yılda Türkiye'ye gireceğini duyuran Rus otomotiv şirketi Lada, aylar geçmesine rağmen satış veya bayilerine ilişkin somut bir adımda bulunmaması tepki çekiyordu. dı.

Türk jetlerinin sınır ihlali yapan Rus jetini düşürmesinin ardından Rusya ile gerilen ilişkiler uzun süre sonra düzeldi ve neredeyse duran ticaret yeniden başladı. 

Öncelikle tarımsal alanda sebze-meyve ihracatı, ardından sanayi alanında nükleer santral inşasına başlanılacak olması ve son olarak da Suriye’ye ilişkin siyasi işbirlikleri iki ülke arasındaki buzların erimesine neden oldu.

Ancak Rus markası Lada beklentilerin aksine 3 aydır Türkiye’ye giriş yapamamaşıtı. Lada'nın neden türkiye piyasasına girmediği hem müşteriler hem de otomotiv sektöründe Lada’nın Türkiye’ye neden gelmediği merak konusu olmuştu. 

WEB SİTESİNDE TARİH OCAK 2018

Lada’nın 2018 yılı Ocak ayında Türkiye’de Lada Niva modelini satmayı hedefliyordu. Ancak durum beklendiği gibi olmadı ve Türkiye’ye giriş henüz açıklanmayan bir nedenle ertelendi.

Ancak Türk ve Rus hükümet temsilcileri Lada'nın geri dönüşü için anlaşmaya vardılar. Lada bir aksilik olmazsa 2018 yılının Eylül ayı gibi Türkiye'de yaniden satılmaya başlayacak.

Türkiye’de satılması beklenen Lada Niva’ların ne fiyatı ne de hangi bayiler tarafından satılacağı belirlenmemiş durumda.

LADA'YA MOTOR HACMİ ESNEKLİĞİ

Türkiye’de yüksek Özel Tüketim Vergisi oranları nedeniyle birçok otomotiv şirketi motor hacmi küçük araçlarını pazara sürüyor.

Lada Niva'nın ise 1700 cc olarak satılması bekleniyor. Bu da Özel Tüketim Vergisi’nin yüzde 100 olması anlamına geliyor. İki ülke arasında son dönemde gerçekleşen dostluk köprülerinin etkisiyle Lada'ya vergi indirimi yapılacağı belirtiliyor. 

Yeni Lada modellerinin 1600 cc kapsamında olacağı belirtildi. 

Lada ile ilgili gelişmeler Arabakeyfi.com'da... Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler