Küçük SUV Ford EcoSport Testi

Avrupa’da en hızlı büyüyen segment SUV’lar oldu. Bu yükseliş de devam edecek gibi gözüküyor.

Ford EcoSport da, işte bu noktada, hem şehir içinde hem de farklı doğa koşullarında daha gelişmiş bir yol tutuş için ilk kez Ford Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş (AWD) teknolojisi sunarak bu segmentte Edge ve Kuga’dan sonra üçüncü SUV modeli olarak karşımızda.

Yeni Ford EcoSport, Ford SUV tarzını yansıtan, Kuga ve Edge modellerinde de görülen cesur ve dinamik çizgileri içeriyor.
Orta kısmı yüksek yapılı kaput, önde daha net bir görünüm sunuyor. Ön tasarımda yeni bir büyük ikiz kenar şekilli ızgaranın hakimiyeti görülüyor. Ön görünümü tamamlayan aydınlatma sistemiyle sunulan köşeli tasarımlı farlar, gündüz yanan LED farları içeriyor. Sırt çantalarının şeritlerinden esinlenilen ve maceracı bir karakteri yansıtmak üzere tasarlanan köşeli sis lambaları ön kısmı tamamlanmakta.

Yeni EcoSport’un arka tamponu ve arka stop tasarımı da daha net bir görünüm elde etmek için yenilenmiş. Özellikle son çıkan otomobillerde uygulanabilen kişiselleştirme seçeneğiyle, Ecosport da modaya uyarak 12 dış renk arasından seçim sunarken, 4 farklı yeni kontrast renkli tavan seçeneğini bir araya getiriyor. Bu sayede kendinize özel bir kombinasyon yapmanın mümkün. Bagaj kapağının yan tarafa açılmasıyla kullanışlılığa önemli bir darbe indiriyor. Geniş alanlara ihtiyacı var.

Yeni Ford EcoSport, daha az butonlu yeni bir orta konsolla iç mekanda daha derli toplu bir düzen sunuyor. Yeni koltuk tasarımları ön ve arka yolcuların konforu için elden geçirilmiş. Yolcular, iç aydınlatmada yedi renkten birini seçerek beğenilerine uygun şık araç içi aydınlatma seçeneğine sahip olabiliyorlar.
İç mekan için sunulan çeşitli akıllı saklama çözümlerinden biri olan bagaj alanı kaplaması, gizli depolama sağlamak için yükseltilebiliyor ya da bagaj kapasitesini 334 litreye çıkarmak üzere alçaltılabilmekte.

Bagaj kaplamasında kullanılan bal peteği konstrüksiyon, her gram için çelikten daha güçlü hale getirilirken, 300 kg’dan fazla ağırlığı destekleyebiliyor. Ayrıca, yeni Ecosport, tavan üstünde 40 kilogramlık taşıma kapasitesiyle özellikle farklı doğa sporları yapanların malzemelerini unutmuyor. Ecosport’un yana doğru açılan bagaj kapağı tasarımı ise onun rakiplerinden ayrılmasını sağlıyor. Bu dikkat çekme açısından başarılı oluyor.

Yeni 1.5 litre Ford EcoBlue dizel motorla altı ileri vitesli manuel şanzımanı buluşturan EcoSport asıl kozunu 1 litre benzinli motoruyla oynuyor.
Ford’un ödüllü 1.0 litre EcoBoost benzinli motoru 125 HP güç üretiyor. 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla da satın alınabiliyor. 998 cc’lik motor ufak tefek ama çok ateşli. 125 HP güç ve 170 Nm tork üreten motor ile EcoSport 180 km/s son hıza çıkarken, 0-100 km/s hızlanmasını 11.6 saniyede tamamlıyor. Performans açısından oldukça istekli ve 1324 kg ağırlığında olan aracın hızlanma performansını beğendik. Açıklanan bilgilere göre 100 km’lik ortalama yakıt tüketimi değeri 5.8 litre. 5.8 litrelik tüketimini biz yaptığımız karma yol testinde bilgisayar ekranında göremedik. Gördüğümüz değer 7.9 litre oldu. Bu tüketim tam ortalamalarda kalıyor ama biraz daha düşük olabilir. Araçta dört tekerlekten çekiş sistemi şimdilik Türkiye’de bulunmuyor.

O bir Ford… Bunu bilerek teste başladık ve sürüş karakterinin iyi olacağından da emindik. Ford markasının sürüş güvenliği konusunda son derece iddialı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu araçta 1713 mm yükseklik olmasına rağmen bizi düşündüğümüzde haklı çıkardı ve izine sağlam bastı. Yan rüzgarlardan da neredeyse hiç etkilenmedi. Güven veren karakteri ve sürüş özelliklerinin yanında konfordan vazgeçmiş mi? Hayır. Bu konuda da konforlu yapısı ile istendiği zaman bu tip kullanım beklentilerini de sorunsuz karşılıyor. Gürültü konusundaysa daha iyi bir yalıtımı hak ediyor. Özellikle otoyol kullanımları sırasında gürültü beklediğimizden yüksek oldu...Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler