İşte Yeni Volvo S90‏

Volvo yeni amiral gemisi S90 ile Mercedes-Benz E Serisi, Audi A6 ve BMW 5 serisi'nin korkulu rüyası olacak gibi gözüküyor.

Aslında Volvo’nun daha önceden de bir S90’i vardı demek biraz haksızlık. Çünkü ilk S90, 900 Serisi’nin Volvo alfanumerik isimlendirmeye geçmesi ile ortaya çıktı ve bu isim üretimin son iki yılında kullanıldı. Yerini alan modelse nedendir bilinmez ama S80 olarak adlandırıldı. S80, geleneksel Volvo sağlamlığına sahip olarak aramızda 9. yılını kutluyor ve çok ilginç bir şey olmazsa pazara 10. yaşını kutladıktan sonra veda edecek. 

Volvo 2016 yılında yeni ort-üst sınıf sedanını tanıtacak ve yeni model adı S90 olacak. Bu "basit bir rakam büyüterek sınıf atlayalım"dan çok, daha ziyade ürünleri birbiriyle ilişkilendirme stratejisi. Malum S60’la aynı altyapıyı kullanan SUV’un adı XC60. Bu nedenle de XC90’la aynı altyapıyı paylaşan sedanın adı da S90 olacak. 

Böylece Yeni S90, Volvo’nun yeni modüler altyapısı üzerinde yükselen ikinci model olacak. Volvo 2011’de gösterdiği Universe isimli konseptin tasarımın öğelerini yeni S90’da kullanmaya karar vermiş gözüküyor. Zaten S90'nın görseline baktığınız zaman XC90'ın biraz bastırılmış hali gibi gözüküyor.

S90 piyasaya çıktığında aynı XC90 gibi 2,0 litrelik motorlardan oluşan bir yelpazeye sahip olacak. 2,0 litrelik dizel motorlar 190 HP ve 225 HP güç üreten versiyonlara sahip olacak. Bunun dışında 2,0 litrelik çift turbo beslemeli ve benzinli bir motorun elektrik motoruyla desteklendiği T8 de ürün gamının en tepesine oturacak. Türkiye gibi vergi dezavantajı olan pazarlar için küçük motorların da seçenekler arasında olması bekleniyor. 

 

 

 

 

 

 

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler