İşte Yeni kasa Porsche Cayenne 2018 – Fiyat ve Özellikleri

Porsche’ nin en beğenilen modellerinden biri olan Cayenne’ in üçüncü nesli geliştirilmiş şasisi, yeni motorları ve yeni sürücü destek sistemleriyle fark yaratıyor. Yeni Porsche Cayenne 2018 model yılı olarak Türkiye’de Aralık ayından itibaren satışa sunulacak – Fiyat listesi ne olur?

Porsche, üçüncü nesil Cayenne 2018’ i tanıttı. Tamamen yeniden kurgulanan Cayenne 2018’ in sunduğu gündelik kullanıma yönelik üst düzey konfora, daha da ileri seviyede bir Porsche performansı eşlik ediyor. Otomobilin güçlü turbo motor seçenekleri, 8 vitesli Tiptronic S şanzımanı, yeni şasi sistemleri ve tümüyle bağlantılı inovatif gösterge ve kumanda konsepti, spor performans ve konforu bir üst seviyeye çıkarıyor.

Daha sıkı bir tasarım ve daha geniş tekerleklerle vurgulanan dinamizm

Porsche Cayenne 2018’ in dış görünüşü, Porsche Design DNA’sından izler taşıyan bir tasarımla zenginleştirilmiş. Selefine göre daha geniş olan ön hava girişleri, otomobilin performansındaki artışın işaretlerinden biri. Yeni yatay ışıklar, Cayenne 2018’ e duruyorken bile daha geniş ve atletik bir görünüm kazandırmış. Önceki versiyona kıyasla, aynı aks mesafesine (2.895 milimetre) rağmen 63 milimetre daha uzun ve tavan yüksekliği de 9 milimetre daha kısa olan yeni Porsche Cayenne 2018, 4.918 milimetrelik boyu ve yan aynalar hariç 1.983 milimetrelik genişliği ile zarif ve modern bir görünüme sahip. Bagaj hacmi de 100 litre artarak 770 litreye çıkmış.

Porsche, farlara 3 aşamalı bir aydınlatma konsepti getirmiş. LED far, Cayenne 2018’ de standart donanım olarak geliyor. Bir üst donanım seviyesinde ise viraj ışığı ve otoyol ışığı gibi aydınlatma seçenekleri sunan opsiyonel Porsche Dynamic Light System (PDLS) yer alıyor. En üst donanım seçeneği ise PDLS Plus dahil matrix hüzmeli LED farlara sahip.

Cayenne ve Cayenne S sunuluyor

Porsche yeni SUV modelini, 2 versiyon halinde pazara sunuyor: 6 silindirli, 3 litrelik turbo motorlu Cayenne 340 beygir güç üretiyor ve 450 Nm torka sahip. Dolayısıyla, Cayenne 2018’ in standart versiyonu dahi üst düzey bir sürüş performansı sunuyor. Sıfırdan saatte 100 km’ye hıza 6,2 saniyede (Sport Chrono Paketiyle 5,9 saniye) çıkan bu versiyonun maksimum hızı ise 245 km/s. Piyasaya sürülecek ikinci Cayenne modeli ise Cayenne S 2018. Bu modelin kalbinde ise çift turboşarjlı 2,9 litrelik bir V6 motor yer alıyor. Yeni geliştirilen bu motor 440 beygir gücünde ve 550 Nm tork üretiyor, yani önceki nesle kıyasla 20 beygir daha güçlü. Porsche Cayenne S 2018 bu sayede sıfırdan saatte 100 km hıza 5,2 saniyede (Sport Chrono Paketiyle 4,9 saniye) çıkabiliyor. Maksimum hızı ise 265 km/s.

Yolda daha hızlı, arazide daha da etkileyici: Tiptronic S ve PTM

Porsche Cayenne 2018’ in hem sportifliği hem de konforu daha da ileriye taşıyan geliştirilmiş performans aralığının ardında yatan temel sebeplerden biri, yeni, 8 vitesli Tiptronic S şanzıman.

Yeni Porsche Cayenne, zorlu arazi koşullarında bile keyifli bir sürüş sunuyor. Önceden programlanmış arazi modları sayesinde sürücü, mevcut koşullara en uygun ayarları kolaylıkla seçebiliyor. Varsayılan ayar, Yol programı. Diğer 4 mod ise, sürüşü hafif arazi koşullarına uygun hale getiren Çamur, Mıcır, Kum ve Kaya seçeneklerini devreye sokuyor. Porsche, tüm Cayenne 2018 modellerinde güç aktarımında aktif dört tekerlekten çekiş sisteminden yararlanıyor. Akıllı ve tümüyle değişken Porsche Traction Management (PTM) sistemi, tahrik kuvvetini ön ve arka akslar arasında dağıtıyor.

911’in izinde: hafif şasi ile ön ve arkada farklı ebatta lastikler

Yeni Porsche Cayenne2018’ de spor otomobil, arazi aracı ve turing olmak üzere üç farklı şasi konsepti tek bir tasarımda buluşturulmuş. Bunun için de ayrı bir bağlantı tasarımına sahip bir ön aks ile çok bağlantılı bir arka akstan oluşan yeni, hafif bir şasi kullanılmış. Yeni tasarımın spor otomobillerden ödünç aldığı özelliklerden biri de, ön ve arkada farklı ebatlardaki lastiklerin kullanılması. Böylece, virajlarda denge ve sürüş dinamikleri daha iyi seviyelere çıkarılmış. 19 inçlik tekerleklerin standart olduğu Cayenne 2018’ de 21 inçe kadar tercihe bağlı tekerlek seçenekleri de bulunuyor.

Yenilikler: arka akstan yönlendirme, havalı süspansiyon, devrilme önleyici

Bu format, Porsche 4D Chassis Control sistemi tarafından analiz ve senkronize edilen aktif şasi sistemleri için en iyi altyapıyı oluşturuyor. Gerçek zamanlı olarak çalışan sistem, yol tutuşunu daha da iyileştiriyor. Porsche Cayenne S 2018’ de standart olarak bulunan aktif PASM sönümleme sistemi haricindeki diğer tüm şasi sistemleri, Porsche tarafından yeni geliştirilmiş. Yeni Cayenne’ deki bir diğer yenilik ise, ilk kez kullanılan elektrikli arka akstan yönlendirme sistemi. Daha önce hem Porsche 911 hem de Panamera’ da test edilen ve kullanılan bu sistem virajlarda çevikliği artırdığı gibi, yüksek hızlarda şerit değiştirirken otomobilin dengesini korumasına da yardımcı oluyor. Daralan dönüş yarıçapı ise gündelik şehir içi kullanımda kolaylık sağlıyor.

                                                                                                             

Yeni 3 amortisör teknolojisine sahip opsiyonel adaptif havalı süspansiyon, sportif ve sıkı bir yol tutuşu, bir turing otomobilinden beklenen sürüş konforuyla buluşturmuş. Opsiyonel olarak alınabilen Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC) devrilme önleme sistemiyle sportif sürücüler dilediklerinde hidrolik sistemden, 48 voltluk güçlü bir elektrikli sisteme geçiş yapabiliyorlar.

PSM Sport modlu yeni Sport Chrono Paketi

Sportif performans söz konusu olduğunda yeni Cayenne 2018’ in potansiyeli her zamankinden daha fazla. Porsche, Sport Chrono Paketi’ ni spor otomobilleri temel alarak yeniden geliştirdi. Direksiyon üzerinde yer alan önceden belirlenmiş Normal, Sport ve Sport Plus sürüş modlarının haricinde, sürücü tarafından kişiselleştirilebilen ekstra bir mod daha bulunuyor. Mod kumanda panelinin ortasında yer alan Sport Response düğmesine basıldığında maksimum performans için belirlenen motor ve şanzıman ayarları devreye giriyor. Sport Chrono Paketinde ayrıca sürücünün, Cayenne 2018’ in sürüş dinamiklerinden tümüyle yararlanmasını sağlayan, bağımsız bir PSM Sport modu bulunuyor.

Azaltılan ağırlık sayesinde daha düşük yakıt tüketimi ve daha da keyifli sürüş

Porsche 911 ve Panamera’ nın izinden giden Cayenne 2018’ in dışı tümüyle alüminyumdan üretilmiş. Zemin paneli, ön kısım ve şasinin neredeyse tüm parçaları ise alaşım. Teknik açıdan altı çizilmesi gereken bir diğer nokta ise, bir önceki modele göre yaklaşık 10 kg daha hafif olan inovatif lityum iyon polimer marş aküsü. LED far, daha geniş tekerlekler, ön ve arka park asistanı, Wi-Fi bağlantı noktasına sahip LTE telefon modülü, Porsche Connect hizmetleri ve öngörüsel yaya koruma dahil olmak üzere, standart donanımların sayısındaki kayda değer artışa rağmen Cayenne 2018’ in boş ağırlığı, 2.040’tan 1.985 kilograma inmiş durumda.

Dijital evrim: Porsche Advanced Cockpit ve yeni PCM

Yeni kasa Cayenne 2018, iç mekanın sportif ve lüks atmosferine entegre Porsche Advanced Cockpit sistemi sayesinde, sürücü ve otomobil arasındaki ilişkide yepyeni bir sayfa açıyor. Porsche’ nin bu yeni gösterge ve kumanda konseptinin kalbinde, geçen yıl yeni Panamera ile ilk kez piyasaya sunulan Porsche Communication Management (PCM) bilgi ve eğlence sisteminin en son nesli 12,3 inçlik full HD dokunmatik bir ekran yer alıyor. Standart olarak yer alan Porsche Connect Plus, gerçek zamanlı trafik bilgilerini sürücüyle paylaşan navigasyon sistemi gibi çevrimiçi hizmetlere ve İnternete erişim sağlıyor. Alışıldık Porsche stiline uygun olarak, gösterge panelinin merkezinde analog bir takometre bulunuyor. Takometrenin iki yanındaki 7 inçlik full HD ekranlar ise diğer önemli sürüş bilgilerinin yanı sıra, çok fonksiyonlu direksiyon üzerinden seçilen diğer bilgileri paylaşıyor. Termal kameralı Night Vision Assist gece görüş sistemi, şerit değişim asistanı Lane Change Assist, trafik işareti tanıma sistemli şerit takip asistanı Lane Keeping Assist, trafik asistanı, Surround View destekli park asistanı ParkAssist ve adaptif seyir kontrollü Porsche InoDrive, otomobilin önde gelen sürüş destek sistemleri arasında yer alıyor.

Yeni kasa Porsche Cayenne 2018 fiyat listesi yılsonuna doğru açıklanacak ancak tahminlerimize göre selefinden %3 ila % 5 arasında daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olacak.

İşte en güçlü 911: Yeni Porsche 911 GT2 RS
Porsche 911 Turbo S Exclusive: Sadece 500 adet üretildi
2018 Porsche Macan böyle gözükebilir
2017 Yeni Porsche Macan 2.0 fiyatı ve özellikleri
Yeni Porsche Panamera Turbo S E-Hibrid, 671HP/0-100 km 3.4 Saniye!
Porsche Panamera Sport Tourismo ve Turbo S E Hybrid Cenevre’de!


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler