İşte Yeni 2017 Ferrari Formula 1 Aracının Özellikleri

Formula 1 yarışları tarihinde büyük başarılara imza atan Ferrari, 2017 F1 sezonunda yarışacak olan SF70H kodlu yeni yarış aracını tanıttı.

2017 yılında kuruluşunun yetmişinci yılını kutlayan Ferrari, yeni F1 sezonuna damgasını vuracak olan SF70H kodlu yeni yarış aracını özel bir etkinlikle tanıttı. Fiat Chrysler Automobiles ve Ferrari CEO’su Sergio Marchionne’nin de katıldığı tarihi Fiorano pistindeki tanıtım etkinliğinde takım pilotları Kimi Raikkonen ve Sebastian Vettel toplam 100 kilometrelik bir test sürüşü gerçekleştirdi. Ferrari SF70H adını, motor sporlarında benzersiz bir geçmişe sahip markanın 70 yıllık tarihiyle birlikte, “Scuderia Ferrari” ismi ve gücün “Hibrit” formunu temsilen baş harflerinden almasıyla dikkat çekiyor.

Scuderia Ferrari tarafından Formula 1 Dünya Şampiyonası'na katılmak üzere tasarlanarak üretilen 63. tek kişilik otomobil unvanına sahip araç, Formula 1 tarihinde emsali olmayan bir kural değişikliğinden doğuyor. Son yıllarda kurallar genellikle otomobilleri yavaşlatmaya yönelik iken, bu yıl kural değişiklikleri aksi yönde değişti ve otomobillerin daha yüksek bir aerodinamik bastırma kuvvetiyle daha fazla mekanik kavramaya sahip olmalarını gerektiriyor. 

Bir yıl süren çalışmanın ardından hayata geçirilen Ferrari SF70H, yaklaşık bin kişiden oluşan Gestione Sportiva ekibi ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde üretilen 56.000 parçadan meydana getirildi. Ferrari SF70H, performansın artırılmasını hedefleyen 2017 kural yönetmeliği değişikliklerinin sonucunda, geçmiş yıllardaki Ferrari F1 araçlarından gözle görülür şekilde farklı olmasıyla da öne çıkıyor.

Aerodinamik Konsept

Gestione Sportiva takımı araç üzerindeki çalışmalarını, bastırma kuvveti ve aerodinamik direnç ile sürüklenme arasında doğru uzlaşma noktasını bulmaya yoğunlaştırdı. Öncelikle yeni Pirelli lastikleri geçtiğimiz yıllara göre çok daha geniş tutulurken, önde altışar, arkada ise sekizer santimetre daha geniş lastikler kullanılıyor. Bu da tıpkı ön kanat, zemin ve difüzörle ilgili 2017 sezonu spesifikasyonundan kaynaklanan, artan bastırma kuvveti gibi ileri harekette "fren" yapan ön alanı artırıyor. Bu etkiye karşılık bastırma kuvveti ve lastiklerin daha büyük olan izi, kavramanın ve tutunmanın artmasını sağlayarak daha yüksek viraj hızlarının yolunu açıyor.

Çevik Şasi

SF70H ile yakın geçmişteki Ferrari F1 modelleri arasında farklar bulunuyor. Motor bölümündeki belirgin kanatçık, yan aerodinamik parçaların (sidepod) üzerindeki hava menfezlerinin önündeki ok şeklindeki kanat da yeni yönetmelik gereği araca kazandırılan unsurlar arasında yer alıyor. Aracın önünde aerodinamik fonksiyonlu bir hava kanalı görülürken, sürücünün arkasında bulunan ve motor menfezini barındıran baş koruyucu bölümün tasarımı tamamen yenilenmiş olmasıyla dikkat çekiyor. Göbekler ve tekerlek bijonları, pit stoplar sırasında teknisyenlerin işini kolaylaştıracak şekilde yeniden tasarlanırken yine bu sezon performansta beklenen artışın bir işlevi olarak, elektrikli direksiyon ve fren sistemlerinin boyutları büyütülmüş olarak Ferrari takipçilerinin karşısına çıkıyor.

Güç Ünitesi

2017 sezonu kural yönetmeliği değişikliklerinde aracın motor dinamiğinde çok az değişiklik bulunuyor. En önemli değişiklik, yarış sırasında her bir otomobil tarafından kullanılabilen yakıt miktarında öne çıkıyor. Performansta öngörülen artışla ve her turun daha büyük bir yüzdesinin tam devirde geçmesiyle, izin verilen yakıt miktarı 100 kilogramdan 105 kilograma çıkarılmış ancak akış oranı hâlâ saatte 100 kg'a sabitlenmiş olması dikkat çekiyor. 062 kodlu Ferrari motoru, takip performansı bakımından yerini aldığı güç ünitesine göre ileriye atılmış büyük bir adım olarak görülüyor. Hibrit güç ünitesinin bazı mekanik aksamlarının yerleşiminde değişikliğe gidilirken, diğer bölümler 2016 model araca benzer düzende devam etmektedir. Motor sporları kuralları çerçevesinde "Token" sisteminin kaldırılması, takımlara sezon boyunca gelişme gösterecekleri daha fazla alan tanıyor.

- Teknik Veriler -

Motor

Hacim:            1.600 cc

Maks. devir:    15.000

Yakıt akışı:       maks. 100 kg/s

Yakıt kapasitesi:  105 kg

Yerleşim: V6 90°

Silindir:      6

Çap:   80 mm

Strok: 53 mm

Silindir başına 4 supap

Püskürtme: 500 bar – doğrudan

Karbon fiber ve petek yapılı kompozit şasi

Uzunlamasına yerleştirilmiş Ferrari şanzıman

Servo kontrollü hidrolik, sınırlı kaymalı diferansiyel

Hızlı vites değiştirme özellikli, sıralı yarı otomatik ve elektronik kontrollü 8 ileri 1 geri vites kutusu

Soğutmalı Brembo karbon fiber disk frenler (ön ve arka) ve elektrik kontrollü arka frenler

Amortisörlerin itilerek çalıştırıldığı ön süspansiyon

Amortisörlerin çekilerek çalıştırıldığı arka süspansiyon

Su, yağ ve sürücüyle birlikte araç ağırlığı: 728 kg

OZ jantlar (ön ve arka) 13”

2017 Ferrari GTC4Lusso fiyatı için tıklayınız...
Ferrari fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler