İşte 2017 Yeni BMW 5 Serisi yarı otonom sistemi 2016-09-18

2017 BMW 5 Serisinin bazı özellikleri, modelin Ocak ayındaki tanıtımından evvel gün yüzüne çıkıyor.

Yeni 5 serisi (G30) modelinin ortaya çıkmasına az bir süre kala, BMW şimdi de 5 serisiyle birlikte gelecek olan güvenlik ve destek sistemlerini tanıttı.

Yarı otonom sürüş sistemini, kısaca 7 serisinden alınan Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı olarak tanımlayabiliriz. Bu sistem, seyir kontrol asistanı ve ‘stop & go’ fonksiyonuyla birlikte çalışarak eller serbest sürüşü mümkün kılacak. BMW 7 serisinde bu teknoloji, 210 km/s’e kadar hizmet edebiliyor, yeni kasa 5 Serisi’nde de buna yakın bir özellik olabilir.

Bir başka özellik ise Kavşak Uyarı sistemi; bu özellik trafikte bir çarpışma potansiyeli algıladığında sürücüyü uyarıyor. Ekteki videoda da gösterildiği gibi, teknoloji yan yoldan gelen araçları fark edebiliyor. Ayrıca bu sistem sürücüyü uyarmakla kalmayıp acil durumlarda çarpışmayı önlemek için fren sistemini devreye sokuyor.

Yeni kasa BMW 5 Serisi’nin resmi tanıtımı Ocak 2017’de Detroit’de yapılacak, iki ay sonra da Cenevre’de 5 Serisi Touring tanıtılacak. Son duyumlara göre 5 Serisi Gran Turismo bir sonraki sonbaharda Frankfurt Otomobil Fuarı’nda örtüsünü kaldıracak.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler