İki Otomotiv Devi Yeni İşbirliği Yapıyor

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Honda ve General Motors, elektrikli araçlar için daha yüksek performans sağlayan yeni nesil pil üretimi için işbirliğine girdi.

Otomotiv sektöründe tüm oklar elektrikli araçları gösteriyor. Dizel yasakları, benzine kısıtlamalar ve temiz enerjiye dönüş, dev firmaların da bu dönüşüme karşı pozisyon almalarına neden oluyor. Otomotiv devleri bir yandan elektrikli modellerle ilgili yeni planlarını açıklarken, bir yandan da bu araçların en önemli parçası olan pillerle ilgili yeni teknolojiler geliştirmeye uğraşıyor.

Bunun son örneği ise General Motors ve Honda arasındaki işbirliği. ABD'li ve Japon iki dev üretici, elektrikli araçlarda kullanılacak yeni nesil piller için işbirliğine gittiklerini belirtti. İki şirket, General Motors'un mevcut yeni nesil pil geliştirme projesine dayalı olarak, hücre ve modül dahil yeni ileri düzey kimya pil bileşenleri geliştireceklermiş.

Yeni nesil bu batarya ile daha yüksek enerji yoğunluğu, küçük hacim ve daha hızlı şarj amaçlanıyor. Dünyanın önde gelen tüm üreticileri elektrikli araçlarla ilgili iddialı yol haritaları açıklarken, Honda şimdilik bu üreticilerin gerisinde görülüyor. Hidrojen yakıt hücreli sisteme odaklanan Honda, tamamen elektrikli bir kaç model çıkaracağını söyemişti. 

General Motors'un ise önümüzdeki döneme yönelik daha iddialı hedefleri bulunuyor. Şirket geçen yıl en çok satan elektrikli araçlardan biri olan Bolt EV platformunda iki araç daha üreteceğini açılamış, 5 yıl iinde de 18 elektrikli modelin daha geleceğini açıklamıştı.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler