Hyundai'den Yeni Kona N?

Hyundai’nin N performans departmanı, serisini agresif bir şekilde genişletiyor. Hatta firmanın ilk sportif crossover modeli de bu ailenin bir üyesi olacağa benziyor. Henüz üretimine yeşil ışık yakılmasa da, modelin geliştirme sürecine başlanmış gibi gözüküyor.

Bilgi, N departmanının yöneticisi Albret Biermann tarafından AutoExpress’e verilen bir röportajda geldi. Biermann, firmanın performans bölümü mühendislerinin halihazırda aracın test prototipleri üzerinde çalışmalara başladığını söyledi. Yaptığı açıklamada, “Onlara aracı hazırlamalarını söyledim, onay konusunda neler olacağını da göreceğiz. Otomobilde bir i30 N güç ünitesi olmalı. Tabi ki, Kona'ya süspansiyon ve direksiyon konusunda farklı özellikler verebiliriz, ancak bu alanda kullanabileceğimiz bazı ortak bileşenler de var. Çünkü Kona da, i30 N gibi ön tekerlekten çekişli bir otomobil olacak.” diye konuştu.

Biermann’ın ifadelerine bakılırsa, Kona N, güç ünitesini i30 N ile paylaşacak. Kore menşeli ateşli hatchback’in kaputunun altında, altı ileri manuel şanzımanla bağlantılı 275 beygir güç ve 352 Nm’lik 2.0 litrelik turboşarjlı bir motor yatıyor. Otomobil yakında çift kavramalı otomatik şanzımanla da tercihe açık. Kaynağımızın iddiasına göre eğer Kona N üretim onayı alırsa, motoru 250 beygir güç civarı bir çıkışa sahip olacak. Yelpazenin üzerinde yer alan mevcut modelin şu anda ürettiği güç ise 175 bg gücünde.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler