Honda Civic Type R TCR “Yeşil Cehennem”e Geri Dönüyor!

Honda, ilk kez yarım asır önce çıktığı Nürburgring’de yeni heyecan avlayarak “Yeşil Cehennem” olarak nam salan Nürburgring pistine ilk kez 50 yılı kadar bir süre önce Formula 1 organizasyonu ile çıkışını yapmıştı. Japon otomobil devi bu kez Honda Civic Type R TCR ile 2018 FIA Dünya Touring Car Cup’ın (WTCR) üçüncü ayağı için müthiş piste çıkmaya hazırlanıyor.

Honda Civic Type R TCR, 2018 FIA Dünya Touring Car Cup’ın üçüncü turu için gün sayarken Honda da köklü bir geçmişe sahip olduğu dünyaca ünlü Nürburgring pistinde bir kez daha liderliği amaçlıyor. Honda, geçen yıl, yeni Honda Civic Type R ile “Yeşil Cehennem” diye de bilinen Nürburgring’i 7 dakika 43,8 saniyede kat etmiş, bu zamanlamayla önden çekişli seri üretim arabalar klasmanında pistin tur rekorunu kırmıştı. Japon otomobil devi bu hafta Civic Type R TCR ile bir kez daha o pistte yer alacak ve dünyaca ünlü Alman pistinde yeni bir başarıya imza atmayı deniyecek.

Almanya yarışı, 2018 FIA Dünya Touring Car Cup’ın üçüncü ayağını temsil ediyor. Honda, yarışa sezon başından bu yana topladığı 133 puanla başlayacak. Şampiyonluk hedefini sürdüren Honda, şu anda sezonun en yüksek 3. puanını tutuyor . Koşulacak diğer yarışlardan kazanacağı puanlarla bu yılı lider olarak tamamlamayı hedef gören Honda, sezonun en önemli yarışlarından biri olan Nürburgring Nordschleife’de koşulacak yarış için heyecanlı. Zira bu koşu, Honda için ayrı bir önem teşkil ediyor. Honda pistteki ilk yarışına, 1964 yılında Amerikalı yarışçı Ronnie Bucknum pilotajında RA271 ile çıkmıştı. Japon otomobil devinin Nürburgring’deki etkinliği sadece Alman Grand Prix’si ile de sınırlı değil. 1980’lerin başlarında süper spor otomobil NSX’i geliştirirken muhteşem pistin hemen dışında yeni bir test sahası kuran Honda, aylar süren şasi ve süspansiyon ayarlarının sonucu olarak Suzuka’daki önceki testlere kıyasla aracın rijitliğini yüzde 50 arttırdı. Yani Nürburgring pisti, Honda NSX’in dinamik performansı üzerinde hayati bir etkiye sahip aslında. Honda bugün de Nürburgring’deki merkezinde bolca test programı düzenliyor. İlk ve ikinci nesil NSX, S2000, Type R ve daha birçok Honda versiyonu, gelişimlerini bu merkezde yapıyor.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler