Honda, 2016’da Avrupa’nın en hızlı büyüyen otomotiv markası oldu

Son iki yıldır ürün gamını yenileyen ve yeni modellerle genişleten Honda, 2016 yılında Avrupa ve EFTA pazarlarında % 20,8’lik büyüme kaydetti. Honda Türkiye ise özellikle Aralık ayında yakaladığı satış ivmesi ile Honda’nın Avrupa pazarında Aralık ayı satış şampiyonu oldu. Markanın ürün gamına olan talep artarken özellikle Honda HR-V, Jazz ve Civic modellerinde ciddi satış artışları yaşandı. Honda 2017 yılında Avrupa’nın en önemli 5 pazarında büyüme kaydetti.

Honda, geçtiğimiz yıl Avrupa’nın en hızlı büyüyen ana otomobil markası oldu. ACEA verilerine göre Honda 2016 Aralık sonu rakamlarıyla Avrupa ve EFTA ülkelerinde geçen yıl 159.126 adet otomobil satışı gerçekleştirdi ve 2015 yılı ile kıyaslandığında % 20,8 büyüme kaydetti. Böylece Honda, % 6,8 büyüyen Avrupa pazarının 3 katı büyüme gösterdi.

Honda Türkiye ise 2016 Aralık ayında önemli bir satış ivmesi göstererek Avrupa ülkeleri içinde birinciliği elde etti. Honda’nın mali yıl satışlarında ise Honda Türkiye İngiltere’nin ardından ikincilik sırasına oturdu. Bu başarıda Şekerpınar fabrikasında üretilen ve Ekim, Kasım, Aralık aylarında 6 bin 623 adet satılan Honda Civic Sedan’ın etkisi büyük oldu.

Japon marka 2016 yılında tüm ürün gruplarıyla etkin bir performans sergilerken özellikle Honda HR-V, Jazz ve Civic modellerinin satış performansı dikkat çekiyor. Honda HR-V Avrupa ve EFTA* ülkelerinde 34.921 adetlik bir satış performansına imza atarken, Jazz modelinin satışları bir önceki yıla oranla % 26 artarak 39.613 adet ve yeni Type R modelinin sağlamış olduğu ivme ile Civic ürün gamı satışları ise % 4,9 artarak 47.300 adet olarak gerçekleşti.

Honda, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya olmak üzere Avrupa’nın en önemli 5 pazarında da büyüme kaydetti. En büyük büyümeyi % 98 ile İtalya pazarında kaydeden Honda % 47,7 ile Finlandiya, % 38,6 ile Portekiz ve % 58,1 ile Romanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de büyüdü.

2017 Yeni kasa Honda Civic Sedan Türkiye Fiyat Listesi için tıklayınız...
Honda modelleri fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler