Honda, 100 milyonuncu otomobilini üretti!

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Honda Motor Co Ltd küresel çapta gerçekleştirdiği 100 milyon adetlik üretime ulaşarak dünya otomotiv endüstrisinin tarihine geçti.

Honda otomobil üretmeye 1963 yılında başladı. Japonya’nın Saitama Fabrikasında üretilen ve markanın ilk seri üretim modeli olan T360 mini boy bir kamyonetti. Honda aynı sene küçük boy bir spor otomobil olan S500 modelini Hamamatsu Fabrikasında üretmeye başladı. Otomobil üretimine ve bu alanda büyümeye odaklanan marka 1964 senesinde ise sahip olduğu üretim teknolojileriyle bilgi birikimi ve deneyimi kullanarak sadece otomobil üretimi için Sayama Fabrikasını devreye aldı. Yeni tesis orta boy spor otomobil S600 modeli ile üretime başladı. 1967 senesinde ilk mini sınıf modeli N360 modelini üretim programına dahil eden Honda takip eden yıllarda ürün gamını ve ürün gamıyla birlikte üretim adetlerini yıldan yıla arttırmaya devam etti. Japon markanın büyümesinde tüm dünyada sadık bir hayran kitlesine sahip olan Civic, Accord, CR-V ve Jazz (bazı pazarlarda Fit olarak biliniyor) modellerinin payı büyük. Honda bu süre boyunca yerel pazarların ihtiyaçlarını karşılamak üzer özel modeller de geliştirdi ve üretti.

Japon üretici kurulduğu günden itibaren faaliyetlerini ve büyümesini küresel bir bilinçle planladı ve yürüttü. 1969 senesinde minik sınıf N600 ve minik kamyonet TN360 modellerini yerel bir firma ile işbirliği anlaşması imzalayarak Tayvan’da üretmeye başladı. Bu aynı zamanda Japon Honda’nın kendi ülkesi dışındaki ilk üretimi olma özelliğine de sahip. Uluslararası pazarlarda daha etkin olma bilinciyle hareket eden Honda 1982 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde Accord modelini üretmeye başladı. Böylece Accord markanın Japonya dışında kendi tesisinde ürettiği ilk model olarak öne çıkarken aynı zamanda ABD’de üretimi gerçekleştirilen ilk Japon otomobili (Honda’nın kaynaklarına göre) olarak tarihte yerini aldı.

Müşteri odaklı ürünler sunma felsefesiyle dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin beklentilerini karşılayan ürünler geliştiren Japon üretici Honda bu yaklaşımla Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Çin de dâhil dünyanın farklı bölgelerinde otomobiller üretti. Büyümesini sürdüren Honda 18 farklı ülke ve lokasyonda birbirini tamamlayan ve esnek üretim imkânı sunan 34 üretim tesisiyle küresel pazarlara nitelikli ürünler sunmaya devam ediyor. Honda bütün bu çabalarının sonucu olarak otomobil üretimine başladıktan 54 sene sonra Eylül 2016’da 100 milyon adede ulaşan üretimiyle önemli bir kilometre taşına imza attı. Motosiklet ve diğer ürünler de dâhil edildiğinde Honda bugün gelinen noktada 560 milyon adetlik bir üretim başarına imza attı.

Sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimle global pazarlarda nitelikli ürünler sunmaya devam eden Honda’nın başarısını değerlendiren Honda Motor Co Ltd Başkan ve CEO’su Takahiro Hachigo: “Tüm dünyadaki müşterilerimizin takdiri sayesinde bugün gelinen noktada 100 milyon adetlik bir üretim başarısını imza atmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İnsanların günlük hayatlarını kolaylaştırmaya devam ederken sürüş keyfini en üst düzeyde sunma yaklaşımıyla otomobiller geliştiren ve üreten Honda olarak bu yaklaşımı kurucumuzdan devraldık ve otomobil üretiminin temel dayanak noktası olarak kabul etmekteyiz. Honda olarak bir sonraki 100 milyon müşterimize ulaşmak için nitelikli ve heyecan uyandıran otomobiller sunmaya devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

 

Honda’nın kilometre taşları

1948      Honda Motor Co. Ltd kuruldu

1963      Saitama Fabrikasında mini kamyonet T360’ın üretimi başladı

1969      Honda’nın Japonya dışındaki ilk üretimi olarak minik sınıf N600 ve minik kamyonet TN360 modellerinin üretimi Tayvan’da başladı.

Aynı yıl N360 modeli Malezya’da üretimi başladı.

1975      Civic ve diğer modellerin üretimi Endonezya’da başladı.

1978      Küresel çapta toplam 5 milyon üretim adedi gerçekleşti.

1982      Accord modelinin üretimi ABD’de başladı.

1983      Küresel çapta toplam 10 milyon üretim adedi gerçekleşti.

1984      Accord modelinin üretimi Tayland’da başladı.

1986      Accord modelinin üretimi Kanada’da başladı.

1990      Küresel çapta toplam 20 milyon üretim adedi gerçekleşti.

1992      Accord modelinin üretimi İngiltere’de başladı.

1994      Civic modelinin üretimi Pakistan’da başladı.

1995      Küresel çapta toplam 30 milyon üretim adedi gerçekleşti.

                Accord modelinin üretimi Meksika’da başladı.

1997      Civic modelinin üretimi Türkiye ve Brezilya’da başladı.

                City modelinin üretimi Hindistan’da başladı.

1999      Küresel çapta toplam 40 milyon üretim adedi gerçekleşti.

                Accord modelinin üretimi Çin’de başladı.

2003      Küresel çapta toplam 50 milyon üretim adedi gerçekleşti.

2005      Türkiye’de Civic sedan modeline ek olarak City modelinin üretimi başladı.

2015      Accord modelinin üretimi Nijerya’da başladı.

2016      Küresel çapta toplam 100 milyon üretim adedi gerçekleşti.

Honda modelleri fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler