Hidrojen Otomobil NEXO.... İşte Özellikleri

Hyundai, yeni amiral gemisi NEXO ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Hyundai, yeni amiral gemisi NEXO ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Hyundai, Amerika Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) yeni teknolojilerini ve yeni Fuel Cell otomobilini tanıttı.

Adını NEXO olarak verdiği yeni otomobiliyle şov yaparak tüm dikkatleri üzerine çeken Hyundai, aynı zamanda sürüş potansiyelini genişleten Gelişmiş Sürücü Destek Sistemlerini de (ADAS) tanıttı.

Önceki jenerasyonlara göre daha hafif ve daha ferah bir kabine sahip olan NEXO, Hyundai'nin büyümekte olan eko-araç portföyünün en son üyesi ve otomotiv sektöründeki en çeşitli güç aktarma organı dizilimine sahip CUV modellerden biri.

 

Hyundai'nin fuarda sunduğu Kör Nokta İzleme Monitörü (BVM), yepyeni bir teknoloji.

Uzaktan Kumandalı Park Asistanı RSPA ise NEXO'nun sürücülü veya sürücüsüz park etmesini sağlıyor.

NEXO, beğenilen Tucson FCEV’den daha gelişmiş ve çok daha teknolojik olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca, tahmini sürüş mesafesi 800 km olarak verilen NEXO, selefinden 169 km daha fazla bir menzile sahip.

Aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda çalışacak şekilde tasarlanan NEXO, eksi 30 derecede yapılan testlerden tam not aldı.

İşte detaylar

HİDROJENLE ÇALIŞIYOR

NEXO, bir depo hidrojen ile 800 km yol katedebiliyor.

NEXO’nun hidrojen yakıt hücreli sistemindeki hareketli parçalar ve diğer bileşenler, motor bölmesinin içinde olup gürültüyü kabine çok fazla iletmiyor.

HİDROJEN YAKIT NEDİR?

HİDROJEN YAKIT NEDİR?

Bu sistem basitçe suyu elektroliz ederek suyu bileşenleri olan hidrojen ve oksijen gazına ayrıştırmaktadır.Üretilen bu gaz motora emme manifolduna en yakın bir yerden verilmektedir.

Hidrojenin alev hızı benzin, mazot gibi yakıtlara göre 10 kat daha fazladır.Bu sayede silindir içerisinde yakıt alev aldığında  alevin her noktada homojen bir şekilde yanmasına yardımcı olmaktadır.

MUSK KARŞI ÇIKMIŞTI

Daha önce Detroit Auto Show’da yaptığı bir basın toplantısında Elon Musk’a hidrojen yakıt hücresi ile ilgili düşünceleri sorulmuştu.

 

Musk, ''Hidrojeni sudan aldığımızı farz edelim, H2O’yu bölüp hidrojen’i ayırmaya kalkarsanız elektroliz aşırı verimsiz bir işlem. Yakıt hücresi çok verimsiz, çok kötü. Neden yaparsın ki bunu hiç mantıklı değil. hidrojen çok aptal bir mekanizma'' ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler