Hennessey Venom F5, 2019'da 480 km/s’ye Çıkaracak

Otomobilin çift turbolu ve 1.600 beygir gücündeki 8.0 litrelik V8 motoru bu iş için yeterli olma ihtimali var.

ABD’li otomobil üreticisi ve modifiye firması Hennessey Performance Venom F5 otomobilini tanıttığından beri, bu otomobilin 480 km/s hıza ulaşması düşünülüyordu. Çünkü firmanın kurucusu John Hennessey, bu otomobilin o hızlara ulaşabileceğini açıklamıştı. Venom F5’in çoklu üretimine 2019’un sonlarında başlanacak. Fakat firmanın bu çoklu üretimden önce bir Venom F5 üreteceği ve de bu otomobil ile bir maksimum hız denemesi yapacağı bilgisi açıklandı. Bu denemenin önümüzdeki yıl gerçekleşeceği söylüyor.

Hennessey, Automobile adlı kaynağa yaptığı açıklamalarda “Venom F5 ile 480 km/s hıza ulaşmak bizim en büyük hedeflerimizden birisi. Hayallerimizden birisine ulaşınca bir sonrakine gözümüzü dikmekteyiz. İlk hayalimiz kendi firmamıza ait muhteşem bir süper otomobil ortaya koymaktı. Bunu başardığımıza göre 27,28 yıldır yaptığımız gibi ulaştığımız süratlerle gündeme tekrardan gelmeyi planlıyoruz. Bugatti’yi 2014 yılında Venom GT ile geride bırakmıştık. Şimdi de 2019 yılındaki denememizle rekor kırmayı planlıyoruz.” diye konuşuyor.

Bu denli yüksek süratler için geliştirilen Venom F5’in kaputunun altında ise Hennessey’in özel üretimi olan çift turbolu 8.0 litrelik bir V8 motoru var. Bu motor 1.600 beygir güç ve 1.762 Nm tork üretiyor. Hennessey, Venom F5’in 1300 kg altında olacağını ve rüzgar direnç katsayısının da 0.33 olacağını söylüyor. Belirtilene göre otomobil karbonfiber birçok parçaya ve ayarlanabilir bir süspansiyona da sahip. Fakat Hennessey, Venom F5’in 480 km/s hıza ulaşabilmesi için ek olarak 2 adet turbo daha takılabileceğini de söylüyor.

Hennessey, Automobile adlı kaynağa verdiği röportajda Venom F5’in tasarımcısının adı sorulduğunda bu soruyu cevapsız bırakıyor. Daha doğrusu, “O Amerikan tasarımcının ismini veremiyoruz. Fakat hali hazırda tasarladığı bir otomobil zaten kullanımda. Diğer büyük firmalarda da çalışan bir isim. Kendisi pek gündeme gelmeyi sevmiyor fakat dünyadaki en iyi tasarımcılardan birisi.” diyor.  Hennessey Venom F5’in 480 km/s’lik hız denemesini de önümüzdeki sene firmanın genel merkezinin de bulunduğu ABD’nin Texas eyaletinde gerçekleştirmesini beklemekteyiz.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler