Geçiş İhlaline Karşı İndirim!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, karayollarında geçiş ihlaline ilişkin para cezalarına %60 oranında indirim getiren düzenlemenin de bulunduğu kanun teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Karayollarında geçiş ihlaline karşı para cezaları %60 oranında azaltılacak! Teklife göre, tüm otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücreti ödemeden çıkış yapan araçsahiplerine, geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katına uygulanan idari para cezası 4 katına indirileceği söylendi.

İhlalli geçiş yapan yabancı plakalı araçların 15 gün içinde ülkeyi terk etmeleri halinde, 15 günlük ödeme süresi geçtikten sonra yapılacak çıkışlarda geçiş ücreti ile birlikte idari para cezası ve para cezaları tahsil edilebileceğine dair bilgi verildi. Bu düzenleme, kanun yürürlüğe girmeden önce uygulanan söz konusu cezalar için de geçerli olacakmış. Araç sahiplerine tahakkuk ettirilen, ancak düzenlemenin yürürlük tarihi itibariyle tahsilatı yapılmayan para cezaları hakkında ise uygulanmayacağı açıklandı.

AKP'nin kabul edilen önergesiyle, "geçiş ücreti ödemeden otoyollardan geçenlere, geçiş ücretinin 10 katına uygulanan idari para cezasının 4 katına indirilmesi" hükmü, Avrasya Tüneli'nden geçişleri de kapsayacakmış.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler