Ford Fiesta 40 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

Ford markasının Focus ile beraber belki de en popüler modeli olan Fiesta bulunduğumuz Haziran ayı içinde 40.yılını kutluyor.

Ford markasının Focus ile beraber belki de en popüler modeli olan Fiesta bulunduğumuz Haziran ayı içinde 40.yılını kutluyor. Başarılı bir şekilde geçen 40 yılın ardından hala birçok ülkede sınıfının en çok satan ve beğenilen modellerinden birisi olan Fiesta'nın ilk üretildiği günden bu güne kadar teknik, performans, ölçü ve görünüm olarak ne kadar değiştiğini sizlere göstermek istedik. 

1972 yılında Ford, Renault 5 ve Fiat 127 modellerinin hemen ardından Fiesta projesini başlattı. Bu projenin başında ise Ford markasının kurucusu Henry Ford'un kendi ismini taşıyan torunu 2.Henry Ford bulunuyordu. Super mini sınıfının en yeni üyesi Fiesta modeli Ford markasının o güne kadar ürettiği en küçük model olacaktı. Aracın en son tasarımı ise Ghia'dan Tom Tjaarda tarafından gerçekleştirdi ve 1973 yılında üretim kararı alındı. Avrupa'nın farklı ülkelerinde yıllık 500.000 adet üretim hedefi ile çeşitli fabrikaların inşaatına başlandı. 

1976 yılının Haziran ayında ilk tanıtımın 24 saat Le Mans yarışlarında gerçekleşmesinin ardından aynı yılın Eylül ayında Fransa ve Almanya'da Fiesta satışlarına başlandı. Modelin günümüzde en çok sevildiği yerlerden birisi olan İngiltere'de ise sağdan direksiyonlu model ancak 1977 yılında satılmaya başlanabildi. 2 kapılı HB kasa tipi ile üretilmeye başlanan Fiesta günümüzde 6.jenerasyon ile hayatına farklı kasa tipleri ile başarılı bir şekilde devam ediyor.

Boyutlar 

İlk üretilmeye başlandığı dönemde kendinden bir alt sınıfta olan ve Ford'un günümüzde ürettiği en ufak modeli mikro sınıf Ford Ka modelinden bile daha küçük boyutlara sahip olduğu tablodan rahatlıkla görülebilir. Günümüzde ise boyutları oldukça büyüyen model, kendinden bir üst sınıfta bulunan 1976 Escort modelinden bile daha büyük bir yapıya sahip. Bu durum otomobillerin 40 yıl içerisinde nasıl sınıf atladığını güzel bir şekilde özetliyor. 

1976-2016 Ford Fiesta boyutlar

Teknik ve Performans

 

1976 yılında üretilmeye başlandığı zaman 1.0lt ve 1.1lt olarak 2 farklı seçeneğe sahip olan modelin daha sonra 1.2lt, 1.3lt ve 1.6lt olarak farklı hacimlere sahip olan versiyonları satışa sunuldu. İlk aşamada sunulan 1.1lt hacmindeki motor 1.0lt'den daha yüksek sıkıştırma oranına sahipti ve daha performanslıydı. Bu nedenle de giriş seviyesi olan motoru değil bu motoru karşılaştırmamıza dahil ettik. 1.1lt hacminde bloktan tek egzantrikli (OHV) atmosferik benzin motoruna sahip olan 1976 Fiesta küçük boyutları ve küçük motoru sayesinde sadece 730kg ağırlığa sahipti. Bu sayede 53ps gücündeki motor modele zamanına göre ortalama bir performans kazandırıyordu. Tüketimi ise zamanına göre iyi sayılabilecek bir değere sahipti.

 

2016 Fiesta'da ise 3 yıl ard arda yılın motoru seçilen ve bu yıl da kendi kategorisinin en iyi motoru unvanını kazanan 1.0lt üstten çift egzantrikli (DOHC) Ecoboost motoru karşılaştırmamıza dahil ettik. Bu motor günümüzün en teknolojik motorlarından birisi sayılıyor ve 1.0lt motordan turbo besleme ile elde ettiği 125ps güç ve 170nm tork ile öne çıkıyor. Bu değerler o kadar iyi ki üst sınıflarda yer alan Ford Focus ve Ford Mondeo modellerinde bile kullanılıyor. 

 

1976 model Fiesta'nın motor hacmi %10 daha fazla olmasına rağmen 2016 Fiesta'da bulunan turbo motor, güç/hacim ve tork/hacim gibi motor teknolojisini belli eden değerlerde 40 yıl önceki dedesinden neredeyse 2.5 kat daha yüksek. 2016 Fiesta dedesinden %50 daha ağır ancak performansı %40 oranında daha yüksek. 2 katın üzerinde daha yüksek güce ve %40 daha yüksek performansa rağmen de %40'ın üstünde daha az yakıt tüketebiliyor. Bu da bize motor teknolojisinin geldiği noktayı basit bir şekilde özetliyor.

 

 

www.sekizsilindir.comYorum

0 Yorum

Benzer Haberler