Fiat Egea'nin Amerika versiyonu ‘Dodge Neon’ olacak

Bursa'da ki Tofaş fabrikasında 8 yıl içinde 1,2 milyonluk üretime ulaşması hedeflenen 'Fiat Egea', Amerika pazarında Dodge markası altında 'Neon' ismiyle satılacak.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Bursa'da 1 milyar doları aşan yatırımla üretilen Fiat Egea'nın bu yıl içinde Amerika kıtasına ihraç edilmeye başlanacağını belirterek, "Amerika kıtasında, Dodge markasıyla ilk etapta Meksika pazarına giriyoruz. Meksika önemli, köprü bir pazar" dedi.

Eroldu, AA muhabiri ile yaptığı röportajda, Fiat Egea'nın, "sedan, hatchback ve station wagon" seçeneklerinden oluşan ve toplam 1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçirilen, Türkiye'nin önemli bir otomobil projesi olarak ön plana çıktığını söyledi.

Egea model ailesinden 2023’e kadar toplamda 1,2 milyonu aşan üretim hedeflediklerini bildiren Eroldu, "Fiat Egea model ailesi ile 10 milyar dolarlık toplam ihracat gerçekleştirmek istiyoruz" dedi..

Avrupa'dan 20 bin adetlik sipariş

Eroldu, Fiat Egea'nın satış rakamlarına işaret ederek, şunları söyledi: "Sedan açısından baktığımızda, satışlar çok iyi gidiyor. Egea, Türkiye'de kısa sürede 8 bin 500 adetlik satışa ulaşırken, Türkiye pazarı da dahil, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde 20 bin adetlik toplam sipariş aldı. Şubat ayı itibarıyle Egea sedan benzinli otomatik versiyonumuzu da pazara sunduk. Otomatik versiyon da satışlara ilave bir ivme kazandıracaktır."

Tüm serinin tamamlanmasıyla, Avrupa ve Türkiye'de C segmentinde, Fiat markası açısından çok daha iyi sonuçlar elde edileceğini öngördüklerini anlatan Eroldu, Kuzey ve Güney Amerika dahil bütün Amerika kıtasında çok güçlü bir mirasa sahip Dodge markasının da ihracat portföylerine katıldığını duyurmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

İlk önce Meksika pazarına girilecek

Eroldu, Dodge'un sektörde bilinirliği yüksek, güçlü mirasa sahip bir marka olarak öne çıktığını, Tofaş'ın, Dodge markasına üretim yapacak olmasının çok önemli bir adım olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Dodge markasıyla ilk etapta Meksika pazarına giriyoruz. Meksika önemli, köprü bir pazar. Rekabetin çok yaşandığı ve Türkiye'den daha büyük bir yapıya sahip. Meksika'da yılda 1,4 milyon adet araç satılıyor; buna karşın yıllık 3 milyon adetlik üretim kapasitesiyle Meksika'daki otomotiv endüstrisi Türkiye'den misliyle daha büyük bir yapıya sahip. Dodge ile Meksika pazarına elbette yine gururumuz 'Egea' modelimizle giriyoruz. Türkiye'de üretilen Egea sedan modelimiz, Dodge Neon adıyla bu pazara ihraç edilecek."

Amerika kıtasında bir kapının daha açıldığını söyleyen Eroldu, "Egea sedan ile Dodge markasını portföyümüze katarak Amerika kıtasında bir kapı daha açıyoruz. Dodge Neon'u bu yıl Meksika'ya Bursa'dan ihraç etmeye başlayacağız. Meksika pazarında aracın sadece benzinli motor versiyonları satışa sunulacak" açıklamasında bulundu.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler