Fiat Egea dünya turu başarıyla tamamlandı!

Sadece Türkiye’de Tofaş tarafından üretilen Fiat Egea, Bursa’dan yola çıkıp 25 bin kilometre kat etti, 22 ülke ve 120 kenti dolaştı. Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, Egea projesinin kendisi gibi sıra dışı bir işe imza attıklarını belirtti.

Yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla sadece Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen Fiat Egea, dünya turunu tamamlayıp, Bursa’ya geri döndü. Bugüne kadar 25 bin kilometreden fazla yol yapıp, aralarında Meksika ve Japonya’nın da bulunduğu 22 ülkeye giden Fiat Egea Sedan, Bursa’daki Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde sergilenecek.

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, sıra dışı bir proje olan Fiat Egea’nın, Tofaş’ı Ar-Ge, üretim, istihdam, ihracat açısından farklı bir konuma getirdiğini vurgularken, dünya turunun da, aynı şekilde sıra dışı bir proje olduğunun altını çizdi. 2015 yılının Ekim ayında Türkiye lansmanını gerçekleştirdikleri Fiat Egea’nın bugüne kadar 40.000 adedin üzerinde satışa ulaştığını, Avrupa pazarlarına sedanı sevdirdiğini kaydeden Aytaç, sedan pazarının dar olduğu beş büyük pazardan, özellikle de İtalya’dan beklentilerinin de üzerinde talep aldıklarını söyledi.

Egea projesinin, Türk ve İtalyan mühendislerin ortak çalışmalarıyla hayata geçtiğini, geliştirme aşamasında Tofaş mühendislerin rolü ve çalışmalarının büyük yeri olduğunu belirten Altan Aytaç, Avrupa’da “2016 Yılının En İyi Otomobili” seçilen Fiat Egea Sedan ile ezber bozan bir işe daha imza atmış olduklarının altını çizdi. Aytaç, “Egea Dünya Turu projesinin, başarı hikâyemizde önemli yeri olacak. Çünkü bu proje, Egea’nın dünyanın çevresini dönme macerasını konu alıyor. Türkiye’de üretilmiş, modifiye edilmemiş, seri üretim bir otomobille ilk kez dünya turu yapılıyor” şeklinde konuştu.

Direksiyonunda gazeteci Okan Altan’ın olduğu Fiat Egea, turun 5. etabı olan Avrupa kıtasındaki yolculuğunu bitirip Türkiye’ye vardı. Araç, turunu Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde tamamlarken, burada sergilenecek.

Fiat modelleri fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler