Fiat Egea 1.6 Otomatik Test Sürüşü 2016-04-24

Egea model serisindeki tek otomatik şanzıman 1,6 litrelik benzinli motorla geliyor. Fiat Egea 1.6 E-Torq AT6’nin tam otomatik şanzımanı sarsıntısız ve akıcı vites geçişleriyle konforlu bir sürüş vaat ediyor.

Türkiye sedan pazarında rakipleri ile uzun yıllar Linea ile başa çıkmaya çalışan Fiat’ın yeni sedanı Egea ile ilgili ilk izlenimler iyi. Fiyat Egea’nın  1,6 litre benzinli motor ve otomatik şanzıman ikilisi test konuğumuz oldu. Egea'nın karoseri yeteri kadar geniş ve yükleme alanının tatmin edici boyutlarda. Çok karışık olmayan kabini, başarılı diyebileceğimiz ergonomi ve tatminkar malzeme ve işçilik kalitesiyle öne çıkıyor.

Günümüzde daha küçük silindir hacimli ve turbo beslemeli motorların tercih edilmesine rağmen, Egea'da daha geleneksel ve bazı uzmanlar tarafından daha sorunsuz olarak görülen atmosferik 1,6 litre motor yer alıyor. 110 beygirlik motor üst devirlerde canlanıyor.Eğer atmosferik motorların genelinde karşılaşılan alt devirlerin güçsüz hissetirmesi durumuna alışkın iseniz sorun yok, çünkü 152 Nm’lik maksimum torka ancak 4500 d/d’de ulaşılabiliyor. Şehir içi trafiğinde otomatik şanzımanın desteğiyle, zayıf alt devirler büyük bir sorun yaşatmıyor ancak daha atak olmasını istediğimiz anlarda gaz pedalına yüklendiğimiz zaman doğal olarak yakıt tüketimi olumsuz etkileniyor. Fabrika çıkışı verilerine göre ortalama 6,3 lt/100 km olan tüketim testimizde 8,7 lt/100 km değerine ulaştı. Bu rakam şehiriçi yoğun trafikte 10 lt/100 km seviyesine çıkıyor.

Geleneksel tork konvertörlü 6 kademeli tam otomatik şanzıman vites geçişlerinde sarsıntısız diyebiliriz. Hızlı gerçekleşen vites değişimleri de sürüş keyfini arttırıyor. Manuel olarak vites modunu tercih etmek istediğinizde vites kolunu sola doğru çekmeniz gerekiyor ve akabinde vites kolunu ileri hareket ettirdiğinizde vites küçültüp, geriye doğru harekette vites büyütebiliyorsunuz.