Ferrari-Lamborghini rekabeti

Yıllardır süren Ferrari-Lamborghini rekabeti nasıl başladı ve ardından nasıl bir seyir aldı

II. Dünya Savaşı sonrasında önemli bir traktör üreticisi olan Lamborghini firmasının sahibi Ferruccio Lamborghini’nin spor otomobillere büyük bir merakı vardır. Bir Mercedes-Benz 300SL, Jaguar E-Type, Alfa Romeo 1900, Lancia Aurelia B20 ve Maserati 3500GT satın alıp kullandıktan sonra ilk Ferrari’si olan 250GT’yi satın alır. Çok kısa sürede 3 Ferrari daha satın alır ancak bütün Ferrarilerinde debriyaj problemi vardır. Lamborghini sorunun çözülmesi için Ferrari fabrikasına gider fakat sorun bir türlü giderilemez ve Lamborghini, Enzo Ferrari ile konuşmak ister. Enzo Ferrari, Lamborghini’ye, “Bir traktör üreticisi asla bir Ferrari’yi eleştiremez” cevabını verir.

Ferrari’nin bu cevabı üzerine Lamborghini, kendi fabrikasında debriyajı tamir etmeye başlar. Bu arada Ferrari’sinde kullanılan debriyajın kendi traktörlerinde kullanılanla aynı olduğunu fark eder. Debriyajın daha sağlamını yaparak değiştirir ve problemi çözer.
Ferrari'den duyduğu sözü gururuna yediremeyen Lamborghini, Ferrari’den hızlı, daha güvenilir ve daha sağlam arabalar yapmak ister. Amacı ise spor arabaları Ferrari'den başkasının da yapabileceğini göstermektir. İlk üretim olan Lamborghini 350GT her yönü ile Ferrari’den daha iyidir. Üçüncü üretim modeli olan Miura efsanevi ve nefes kesen bir araç olmuştur ve ortadan motorlu spor otomobil çağını başlatmıştır.

Araştırma: Alpay Sevim- AksiyonYorum

0 Yorum

Benzer Haberler