Ferrari FXX K Evo tanıtıldı - özellikleri

Sınırlı sayıda üretilecek model Ferrari FXX K Evo, hâlihazırda piyasada olan modellere paket olarak eklenebilecek.

Ferrari, İtalya'daki Mugello pistinde düzenlediği Dünya Finali etkinliğinde FXX K Evo' nun örtüsünü kaldırdı. Ferrari FXX Evo ve 599 XX Evo' nun yolundan giden yeni piste özel makine, şu anda piyasada bulunan 40 adet "standart" FXX K' ya uyumlu, yani paket güncel araca uygulanabiliyor.

Ferrari’ nin yeni pist oyuncağı güncellenmiş bir aerodinamik pakete sahip. Otomobile eklenen yeni parçalar arasında en çok öne çıkanı yan tarafında iki, merkezinde bir yüzgeç bulunduran çift profilli sabit arka kanat. Ferrari FXX K' nın gövdesine aerodinamik yapıyı iyileştirmek için yapılan tüm değişiklikler yaklaşık bir sene süren CFD, yani hesaplamalı akışkanlar dinamiği çalışmaları sonucunda elde edilmiş verilere dayanıyor. Bu sayede araç GT3 ve GTE şampiyonalarındaki yarış araçları seviyesinde yere basma kuvveti sağlıyor.

Yeni Ferrari FXX K Evo, temel aldığı standart FXX K' ya göre yüzde 23; onun temel aldığı LaFerrari' ye göre yüzde 75 oranında daha fazla yere basma kuvveti üretmekte. Bu da yeni otomobilin 200 km/s hızda 640, azami sürat değerinde ise 830 kg civarında yere basması anlamına geliyor.

Ferrari mühendisleri, aerodinamik verimi artan gövdeye uygun süspansiyon ayarları yapmayı da ihmal etmemiş. Aracın dışında yapılan birçok değişikliğe rağmen aracın ağırlığı artmamış, aksine 1,165 kg gelen standart FXX K' ya oranla daha düşük bir değere taşınmış.

İç kabinde Ferrari FXX K Evo' nun F1'den türetilmiş, entegre kulakçıklara ve kinetik enerji geri kazanım sistemi (KERS) düğmeleri bulunduran yeni bir direksiyona kavuştuğunu görüyoruz. Geri görüş kamerasından gelen görüntüleri sürücüye aktaran sağ taraftaki ekran ise büyümüş ve 6.5 inç boyuta ulaşmış. Revize edilen telemetri sistemi de bu monitöre yansıtılıyor.

Ferrari, FXX K Evo' nun 5,000 kilometresi gelişim, 15,000 km'si dayanıklılık olmak üzere yaklaşık 20,000 km test mesafesi kat ettiğini açıkladı. 9,200 d/d'da 860 beygir güç; 6,500 devirden itibaren 750 Nm tork üreten V12 motordan beslenen araç 190 beygirlik elektrik motorunun da yardımıyla toplamda 1,050 bg ve 900 Nm üretebiliyor.

F1 tarzı çift kavramalı, 7 ileri otomatik şanzıman vasıtasıyla gücünü yola aktaran aracın 4 tekerleğinin ardında da karbon seramik Brembo frenler yer alıyor. Önde 19, arkada 20" çapında jantlara ve Pirelli P Zero slick oluksuz lastiklere sahip olan aracın ön süspansiyon düzeni çift salıncak, arka süspansiyon düzeni ise çoklu bağlantılı, yani multi-link.100%

Ferrari FXX K Evo' ya sahip olabilecek şanslı isimler aracı 9 pistte düzenlenecek 2018-2019 XX programında kullanabilecekler.

Ferrari 812 Superfast'in Fiyatı Belli Oldu
Ferrari SUV gerçek oluyor
2018 Ferrari Portofino Fiyatı ve Özellikleri
2017 Ferrari GTC4Lusso Türkiye fiyatı
Yeni Ferrari 812 Superfast özellikleri ve video tanıtımı
Top 5 En İyi Novitec Egzoz Sesi!
Ferrari fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler