Ferrari FF yerini Yeni GTC4Lusso ‘ya bırakıyor

Dört tekerlekten çekişli Ferrari FF son kez üretim bandından çıkarken yerini GTC4 Lusso'ya bırakıyor.

Yeni GTC4 Lusso aslında eski Ferrari FF’in makyajlanmış hali ve evrimsel bir tasarımla bazı kozmetik değişiklikler sunuyor. Böylece isim değişikliğinin hakkını vermeye çalışıyor. Ön plana çıkan değişiklikler arasında yeniden tasarlanmış ön tampon ve entegre hava girişleri, arka hava girişleri, tavana monte spoyler ve çift yuvarlak arka farlar yer alıyor. Ferrari ayrıca arka difüzörü de yenilemiş ve kaportadaki tüm değişiklikler süper spor otomobilin aerodinamik verimliliğini arttırmaya katkı sağlamış. Kokpitin içine baktığımızda, GTC4 Lusso'nun Ferrari'nin en yeni multimedya sistemi ve 10.25 inç ekranına sahip olduğunu görüyoruz.  Daha küçük hava yastığı sayesinde direksiyon da küçültülmüş. Yeni düğmeler ve yeniden tasarlanmış bir Manettino kadran da anahtarı koymak için koltukların arasında konumlandırılmış girinti ile birlikte şık ayrıntıları oluşturuyor.

Yeni 2016 Ferrari GTC4 Lusso'da 6.2 litre V12 motor 680 beygir (507 kW) güç çıkışı ve 697 Nm tork ile geliyor. Bu değerler FF modelinde 651 beygir (486 kW) ve 683 Nm şeklindeydi. Buradaki ek güç artışı, sıfırdan saatte 100 km'ye çıkışı 3.4 saniyeye çekmiş oldu (öncekinden 0.3 saniye daha hızlı). Maksimum hızı ise 335 km/s.

Bu iyileştirmelerin yanı sıra, GTC4 Lusso arkadan çekişli sürüş sistemiyle, elektronik diferansiyel ve amortisörlerle çalışan özel kayma kontrolüne de kavuştu. Ferrari'nin açıklamasına göre, bu teknoloji otomobilin karla kaplı ya da ıslak, kaygan yollarda dahi olağanüstü tork ile çalışmasını sağlıyor.