En Yeni Volvo S60'ta Dizel Motor Olmayacakmış

Volvo’nun yeni S60’ı önümüzdeki haftalarda tanıtması bekleniyor. Görünüşe bakılırsa otomobil, firmanın dizel seçeneği ile sunmadığı ilk yeni model olacak. Bilginin gerçekliği Volvo tarafından da onaylandı ve firma, “geleneksel içten yanmalı motorların ötesinde, uzun vadeli bir geleceğe yöneldiğini” açıkladı.

Firmanın Scalable Product Architecture (SPA) adlı mimarisine sahip olacak yeni S60, dört silindirli benzinli Drive-E motor seçenekleri ve iki hibrit ünite ile gelecek. Elektrikli motorlar V60 wagon ile ortak kullanımda olacak. T6 Twin Engine AWD, 340 beygir güç üretirken, T8 Twin Engine AWD ise 390 beygir güç ile gelecek. Önümüzdeki sene hafif hibrit versiyonlar da gösterilecek.

Volvo'nun CEO'su Hakan Samuelsson, “Geleceğimiz elektrikli ve artık yeni nesil dizel motorlar geliştirmeyeceğiz” diyor. “Tam bir elektrifikasyona doğru ilerlerken, yalnızca içten yanmalı motorlu araçlardan vazgeçeceğiz. Yeni S60 bu konudaki kararlığımızın bir sonraki adımını temsil ediyor.” Samuelsson bu sözleri ile, Volvo'nun “otomobil endüstrisinde en kapsamlı elektrifikasyon stratejisi” olarak nitelendirilen 2025 yılına kadar yeni otomobil satışlarının en az yüzde 50'sine sahip olma planına işaret ediyor. Gelecek yıldan itibaren piyasaya sürülen tüm Volvo’lar elektrik dokunuşu olacak.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler