Civic hibrit geliyor

Honda Türkiye Otomobil ve Motosikletten Sorumlu Satış, Pazarlama ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, yeni CR-V’nin ilk kez 7 koltuk seçeneği sunduğunu söyledi.

Honda Türkiye Otomobil ve Motosikletten Sorumlu Satış, Pazarlama ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, yeni CR-V’nin ilk kez 7 koltuk seçeneği sunduğunu söyledi. Kılıçer, yeni CR-V’nin şimdiye kadar üretilen en büyük kabine de sahip olduğunu belirtti

Türkiye’nin en büyük otomobil üreticilerinden Honda Civic modelinde hibrit üretime hazırlanıyor. Yeni CR-V modelinin lansmanında konuşan Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, markanın global gelecek vizyonu çerçevesinde dizeli sonlandıracağını ve 2021’de hibrit üretime yöneleceğini açıkladı.

DİZEL BİTECEK HİBRİT GELECEK

Honda markasının Avrupa’daki ikinci yatırım üssü olduklarına dikkat çeken Başkan Tsumura, “Fabrikaya kurulduğundan bu yana yaklaşık 3.1 milyarın üzerinde yatırım yaptık. 32 farklı ürün 59 versiyon geliştirdik ve 36 ülkeye ihracat yapıyoruz. Civic’in son jenerasyonu artık dizelle birlikte bitecek. Yeni versiyon hibrit olacak. 2021-2022 arasında Civic hibrit üretimi başlayacak. Bir başka modelimiz olan CR-V 1.5 litrelik turbo benzinli ile gelecek. 2019’da CR-V hibrit gelecek” açıklamasında bulundu.

OTOMOTİVE YENİ DESTEK BEKLİYORUZ

Honda Türkiye’nin düşen pazardaki satışlarınıda değerlendiren Başkan Takuya Tsumura, “26 bin 400 adetle Honda tarihinin en yüksek satışı 2017’de gerçekleşti. Bu yılda yüzde 29’luk artış oldu. Üretimimiz 2 vardiya devam ediyor. Gelecek yıl mevcut şartlar daha kötü bir hal alırsa o zaman farklı planlarımız var. 2019’da pazarın 400 bin adetlere kadar düşeceğini düşünüyoruz otomobil satışlarında. 25 bin adetlik üretimimizin 15 bin adedi iç piyasaya gidiyor. Gelecek dönemde otomobil satışları için yeni bir destek gelmesini istiyoruz. Türkiye pazarı 10 yıl önceye döndü. Bunun ne kadar süreceği belli değil. Şu anki şartlara göre plan çiziyoruz. Aralık ayından sonra işin rengi belli olacak” diye konuştu.

Civic hibrit 

Kelime anlamı itibari ile melez anlamına gelen hibrit, hem içten yanmalı motora hem de elektrik motora sahip yeni nesil araçları ifade eden bir terimdir. İlk temelleri 1902 yılında Alman otomobil üreticisi Ferdinand Porsche tarafından atılan hibrit motorlar Mix-Wagen adını verdiği aracında denendikten sonra, otomobiller için düşünülen alternatif yakıt fikriyle günümüzde en son halini almıştır.

Son yıllarda yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla daha da geliştirilen hibrid motorlar trafik ışıklarında ve yavaş akan trafik şartlarında içten yanmalı benzinli motoru yerine elektrik motorunu kullanarak kısmen benzin sarfiyatını sıfıra düşürmektedir.Kullandığı elektrik enerjisini herhangi bir elektrik şarj ünitesine bağlı kalmaksızın, benzinli motor çalışırken ve frenleme anlarında kendileri üretirler. Yakıt pili bittiğinde ise bu döngüyü araç hareket halinde iken sürekli olarak devam ettirirler.

Japon otomobil ve motor üretim devi olan Honda, geleceğin yakıt tipi olan elektrikli motorlara yakın ilgi göstermişve ilk Hibrit yakıt teknolojisine sahip olan Honda Insight modeliyle alternatif yakıt piyasasına adım atmıştır. Daha sonra 2001 yılında dünya çapında en çok satan modeli olan Honda Civic Elektrikli modeli ile daha da başarılı sonuçlara imza atmıştır. Bu başarısını kendisine ait olan elektrikli motor teknolojisi IMA (Integrated Motor Assist) teknolojisi ile yakalayan Honda Civic Elektrikli modeli, çevre ve gelecek konusunda son derece önemli bir sorumluluğu da ne kadar benimsediğini ortaya koymuştur.

Hem çevreci hem de ekonomi dostu olan Honda Civic Elektrikli araba, 1,4 L motora sahip ve bu motor ile 95 hp benzinli + 20 hp elektrikli olmak üzere toplamda 115 hp maksimum güç üretmektedir. 100 km kullanımda şehir içi ortalama 5,2 L şehir dışı 4,3 L ortalama olarak da 4.6 L yakıt tüketimi yapan Civic Hybrid maksimum 185 km/s hıza 12,1 saniyede ulaşıyor.Türkiye’ nin ilk hibrit aracı olma özelliğine sahip olan Civic Hybrid müşterilerine 5 yıl veya 150,000 km kullanım garantisi veriyor.

Petrol fiyatlarının inanılmaz yüksek olduğu günümüz koşullarında Hibrit yakıt teknolojisini kendi teknolojisi ile birleştiren Honda mühendisleri düşük yakıt tüketimi ile heyecan verici performans yakalayan Civic Hybrid modelini müşterilerinin kullanımına sunmaktadır.

 

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler