BMW Yüz Binlerce Otomobili Geri Çağırıyor

300.000'den fazla araç aynı sorundan etkilendi, BMW yüz binlerce otomobili geri çağırıyor.

Geçtiğimiz sene 36 bin tane otomobili geri çağıran üretici, bu sene 312 bin adet aracı geri çağırıyor. Geri çağrılan modeller ise; BMW 1 Serisi, 3 Serisi, Z4 ve X1'in benzinli ve dizel versiyonları. BBC'nin Watchdog bölümünün yaptığı araştırmaya bakılırsa, BMW'nin tüm modellerini piyasadan kaldırma ihtimali var.

BMW'nin açıklamasında da şu ifadelere yer verilmiş:

"İlk geri çağırmada çağırmadığımız modellerde de aynı güç ünitesi problemleri yaşandığını fark etmiş bulunuyoruz. Kullanıcılarımızın araçlarına olan güveninin korunması için, gönüllü olarak bu geri çağırmayı genişletiyoruz." Sürücü ve Taşıt Standartları Enstitüsü (DVSA) BMW'yi, 2011 ve 2014 modelleri arasında bulunan bu 19 farklı elektrik sorununu fark edemediği için yargılanıyor.

SkyNews'a röportaj veren DVSA sözcüsü :

"BMW bize bu problemlerle ilgili doğru bilgileri vermedi. Bu da bizim düzgün bir karar vermemizin önüne geçti. Fakat ortaya çıkan delilleri inceledikten sonra Aralık 2016'da DVSA BMW'ye ulaşarak bu problemden etkilenen araçların hepsinin geri çağrılması gerektiğini iletti." ifadeleriyle konuştu.

"Şu anda otomotiv endüstrisi ile yaptığımız anlaşma adı altında 2.9 milyon aracı içeren 417 adet geri çağırma ile ilgileniyoruz. Acil durumların ve önemli arızaların önüne daha hızlı geçebilmek amacı ile güvenlik için yapılan geri çağırmalara daha çok önem veriyoruz."

BMW'den bu kararların ardından geçtiğimiz yılın Nisan ayında 370 bin adet araç geri çağırmıştı.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler