Balboni'nin 50. Doğum Gününde 70 Lamborghini Modeli Toplandı!

Yıllarını Lamborghini'leri test etmeye adayan Valentino Balboni'ye büyük bir sürpriz olmuş.

Yıllar boyunca aynı işte çalışmak oldukça zor bir durum. Özellikle sevmediğiniz, ya da sevmenize rağmen sizi yoran işlerde bu durum daha da can sıkıcı oluyor. Fakat Valentino Balboni her otomobil tutkununun hayalindeki işi yapıyor. Kendisi Lamborghini modellerini test ediyor, tasarlıyor ve yeri geldiğinde tamir ediyor. İşinde oldukça başarılı olan Balboni'nin sektördeki 50. yılının şerefine 70 farklı Lamborghini aracı katıldı. 4 farklı kıtadan ve 17 farklı ülkeden gelen araçların arasında 350 GT'den Aventadora, hatta yeni çıkan Urus SUV'sine kadar her model mevcut. 

Balboni 1968 yılından beri Lamborghini'de çalışıyor. İşe çırak olarak başlayan Balboni 73 yılında test sürücüsü oluyor ve 2008 yılına kadar baş test sürücüsü olarak işine devam ediyor. 2008 yılında emekliliğini açıklayan efsane isim AutoClassics'e verdiği röportajda "Sant’Agata Bolognese'de üretilen araçların yüzde 80'inin direksiyonuna geçtiğini" belirtmiş. Yani kendisi uzun yıllar boyunca her gün bir Lamborghini'ye binmek durumnda kaldı.

Balboni, Lamborghini'nin ilk test sürücüsü olan Bob Wallace'a da çok fazla şey borçlu olduğunu belirtiyor. Kendisini çıraklıktan, markanın en üst test sürücüsü olma yoluna taşıyan ismin Wallace olduğunun altını çiziyor. Countach'la başlayan geliştirme serüveni Gallardo, Diablo ve yeni modellerle ilerlemiş. Özellikle Gallardo modelinin hayatında büyük bir yer edindiğini belirten Balboni için Lamborghini 2009 yılında LP550-2 ‘Valentino Balboni’ versiyonunu çıkarmıştı. İlk V10'lu Lambo olan araç arkadan çekişli ve manuel şanzıman seçeneğiyle yolda.

Videoya buradan ulaşabilirsiniz.



Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler