Alfa Romeo GTV Coupe'tan Muhtemel Görseller

Alfa Romeo, Giulia sedanının 2 kapılı bir coupe versiyonunu geliştireceğini belirtti.

Fiat Chrysler Grubu markaları dün, 2018 ile 2022 yılları arasındaki yol haritalarını kamuoyuna açıklamışlardı. Yapılan açıklamalarda Alfa Romeo da ilerleyen yıllarda neler yapacağını bizlerle paylaştı. Bu açıklamaların arasında, eski yıllarda gördüğümüz GTV Coupe’nin yeniden canlandırılması planı da yer alıyor. Hatta Alfa Romeo, bunun yanı sıra 8C adlı spor otomobilini de tekrar geliştireceğini açıklamış.

Fakat ne yazık ki bu otomobillerin yeni jenerasyonlarıyla ilgili çok az bilgi paylaşıldı. Yani sadece bu otomobillerin geliştirilecek olmaları doğrulanmış oldu. GTV’ye gelirsek, bu otomobilin söylentilerinin daha önce de ortaya çıktığını biliyoruz. Bu sefer geliştirilmesi kesinleşen bu aracın, Giulia adlı sedan modelinin coupe versiyonu olacağını söyleyebiliriz. Bu otomobilin nasıl görüneceğini de haberimizin üst kısmında ve içerisinde yer alan hayali tasarım görselleri çok iyi şekilde göstermekte.

Alfa Romeo’nun paylaştığı kısıtlı bilgilere baktığımızda ise bu coupe’nin 50/50 ağırlık dağılımına ve Q4 adlı 4 tekerden çekiş sistemine sahip olacağını biliyoruz. Bu Q4 sisteminin arkadan itişli olacak şekilde ayarlanabiliyor olması da büyük avantaj. GTV’nin Quadrifoglio adlı en güçlü versiyonunun 600 beygir civarında bir güç üreteceği de söyleniyor. Bu yüksek gücün, Ferrari ile ortak çalışma sonucu geliştirilen hibrit E-Boost teknolojisi sayesinde elde edileceği belirtiliyor. Yani araçta bulunan içten yanmalı motor, bir elektrikli motordan takviye alarak %25 oranında daha yüksek güç elde edebilecek. Bu teknolojinin turbo lag denilen turbo gecikmesini azalttığı da bilinmekte.

GTV Coupe veya Giulia GTV ismiyle hitap edebileceğimiz bu otomobilin hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Alfa Romeo, 1963 yılında Arese fabrikasında ilk Giulia GT adlı coupe otomobilini üretmiş. 2 yıl sonra ise ilk GTV ortaya çıkmış. Firma, bu spor coupe modelinde hem 4 kişiye yetecek bir iç hacim, hem de geniş bir bagaj hacmi sunmayı hedeflemiş. Ardından Giorgetto Giugiaro, 1968 yılında Giulia GT’nin altyapısını kullanarak Alfetta GT’nin geliştirilmesine öncülük etti.

1980 yılında ise GTV6 piyasaya çıkmış. Bu araçta 6 silindirli ve 160 beygir gücündeki bir motor yer almış. Hepimizin bildiği ve döneminde fazlasıyla sevilen bir spor otomobil olan GTV ise 1995 yılında ortaya çıkmıştı. Bu model 2005 yılında üretimden kalktı. Şimdi ise yukarıda gördüğümüz hayali tasarımlardaki gibi bir görünüm ile tekrar karşımıza çıkmaya hazırlanıyormuş.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler