2019 Yeni Mercedes CLS özellikleri belli oldu

Üçüncü nesil Mercedes-Benz CLS-Serisi, 2017 Los Angeles Otomobil Fuarı' nda tanıtıldı.

Alman otomobil devinin "Sensual Purity" adlı yeni tasarım dilini taşıyan yeni kasa Mercedes CLS, 2018 sonbaharında A.B.D.’ de satışa sunulacak.

Mercedes-Benz’ in modüler MRA platformunda üretilen yeni CLS-Serisi, şef mühendisi Michael Kelz "aracın E-Serisi ve S-Serisi parçalarını birleştirdiğini" söyledi. Almanya'daki Sindelfingen tesisinde E-Serisi bandında üretilecek olan modelin iç mekân, elektronik ve sürüş destek sistemi parçaları makyajlı S-Serisi'nden transfer edilecek.

Her ne kadar E-Serisi sedanı temel alıyor olsa da şef mühendis Kelz'e göre CLS, tamamen farklı bir sürüş sunuyor. Bunun en büyük nedeni, yeni Mercedes CLS' nin spor şasi ayarlarına sahip olması. Bu ayarlara rağmen konfordan da pek ödün verilmemiş.

Kapılar hariç tüm gövdesi alüminyum olan yeni CLS’ de sağlam kapanma hissi ve sesi için bu parçalarda çelik kullanımı sürdürülmüş.

Yeni kasa Mercedes CLS-Serisi' nin uzunluğu 52 mm artarken yüksekliği 12 mm kadar azalmış. Eğimli tavanı ve dik bir dalış yapan bagaj kapağı ile 4 kapılı coupe tasarımını sürdüren yeni Mercedes CLS, temel aldığı E-Serisi' ne göre daha küçük bir bagaj hacmi sunuyor. Hem dizayn, hem de yalıtım kaygısı ile kullanılan çıtasız kapılar, Kelz'in belirttiğine göre aracın "E-Serisi'nden daha sessiz olmasını" sağlamış.

AMG GT ailesindeki keskin ve hoş ön ızgaraya kavuşan yeni CLS' nin ön yüzünde çıkıntılı alt hava girişleri ve splitter dikkat çekiyor. Profilde yeni Mercedes S-Serisi gibi temiz ve hafif detaylı çizgiler taşıyan otomobilin arka kısmında ise LED farlar öne çıkıyor.

Mercedes S-Serisi' nden taşınan kabinde 12.3" boyulu renkli ekran hem dijital gösterge paneli, hem de bilgi eğlence sistemi görevi görüyor. Orta konsoldaki touchpad/dönel düğme kombinasyonundan kontrol edilen sistemin hemen altında yer alan 4 tanesi dâhil 6 havalandırma çıkışı, ayarlanan sıcaklık değerine göre mavi veya kırmızı renkte aydınlatılıyor. Ayrıca, direksiyon da S-Serisi'nden alınmış.

Arka bölümde diz ve baş mesafesinde kaydedilir bir gelişim olmazken eski nesille aradaki en büyük fark, arka sıranın ortasına eklenen 3. koltuk.

Yoğun talep dolayısıyla 2+2 düzenini terk eden yeni Mercedes CLS’ nin bagaj hacmi ise yine 520 litre.

Yeni CLS’ nin gördüğü en büyük güncellemelerden birisi ise hafif hibrit sistemi. A.B.D.’ de CLS450 ve CLS450 4Matic paketleriyle satılacak olan modelin kaputu altında 362 beygir ve 500 Nm güç üreten 6 silindirli, 3.0 litrelik motor ve elektrikli motor-üreteç grubu görev yapıyor.

9 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilen motor-hibrit düzeni, 1 kWh'lik batarya sistemine bağlanmış. Ayrıca, klima sistemi ise artık benzinli motora kayışla bağlı değil, elektrikli. Rakip marka Audi' nin sistemine benzer şekilde motor kapalı şekilde süzülme sağlayan bu düzen, aynı zamanda motor kapalıyken klimanın çalıştırılabilmesine de imkân veriyor.

Henüz hızlanma ve yakıt tüketimi değerleri paylaşılmadı fakat Kelz, yeni CLS450' nin eski nesil modele göre yüzde 15 oranında daha verimli olduğunun altını çizdi.

Yeni CLS’ nin elektronik sistemlerini besleyen 12 voltluk akü ise bagaja yerleştirilmiş. Avrupa'da sunulacak dizel motorlu CLS' lerde ise bahsettiğimiz hafif hibrit sistem yer almayacak.

2019 Mercedes CLS' nin kabin teknolojileri ise yeni S-Serisi' nden aynen kopyalanmış. Bunlar arasında masajlı koltuklar, parfümlü ve hava temizleyen klima sistemi, dört köşe kontrolü, yarı otonom yönlendirme, kablosuz şarj, aracı dışarıdan çalıştırma ve kilit açma fonksiyonlarına sahip NFC sistemi, Burmester ses sistemi, Nappa deri döşeme koltuklar ve hakiki ahşap dekorasyon gibi donanımlar yer alıyor.

Öte yandan Mercedes CLS, yeni nesilde Shooting Brake versiyonuna sahip olmayacak. Bu boşluk, E-Serisi Wagon tarafından doldurulmaya çalışılacak.

2019 Yeni Mercedes GLE görüntülendi - Video
2018 Yeni Mercedes-Benz A-Serisi iç görselleri yayınlandı!
2018 Mercedes A Serisi HB ve Sedan Kamuflajsız Görüntülendi
2019 Yeni Kasa Mercedes CLS Görseli Yayınlandı
Mercedes X Class Fiyatı Belli oldu
2017 Yeni Mercedes GLA Türkiye Fiyatı Belli Oldu!
2018 Makyajlı Mercedes S-Serisi özellikleri ve fiyatı
2018 Mercedes A Serisi Sedan Consept Şangay’da gün yüzüne çıktı!
2017 Mercedes E180/E 180 1.6 lt. Türkiye Fiyat Listesi için tıklayınız...
Mercedes-Benz C Serisi 2017 Fiyat Listesi ve Kampanyası için tıklayınız...
Mercedes A Serisi/A 180/A 180d/A 200 2017 Fiyat Listesi için tıklayınız...
Mercedes-Benz modelleri fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler