2018 Yeni Volvo XC60 premium SUV örtüsünü kaldırdı

Volvo uzun zamandır beklenen yeni XC60 premium SUV modelini Cenevre’de tanıttı. Yeni Volvo XC60 2018 özellikleri…

Yeni Volvo XC60 modelin başarılı ilk neslinden bayrağı devir alıyor. Dokuz yıldır piyasada olan otomobil Avrupa’da en çok satan orta boy SUV olmuş, dünya çapında 9 milyon adet satışa ulaşmıştı. XC60 modeli bugün Volvo’nun toplam satışlarının yüzde 30’unu oluşturuyor.

Volvo Grup Başkanı Håkan Samuelsson yeni model için yaptığı açıklamada “Son teknolojiyi barındıran, şık ve dinamik SUV’ler hazırlamak bakımından güçlü bir mirasa sahibiz. Yeni XC60 da bu mirastan faydalanıyor. Volvo XC60 aktif bir yaşam stili için mükemmel bir otomobil ve dönüşüm planımızda bir sonraki aşamayı temsil ediyor.” dedi.

Yeni konfor ve güvenlik teknolojileri

Bugüne kadar yapılmış en güvenli SUV’lerden  birisi olan yeni Volvo XC60’da yeni teknolojilere yer verilmiş. Mevcut modelde yer alan Şehir İçi Güvenlik (City Safety) sistemine Direksiyon Asistanı (Steer Assist) özelliği de eklenmiş. Yeni “Oncoming Lane Mitigation” güvenlik sistemi ise direksiyon asistanı ile birlikte çalışarak kafa kafaya çarpışmaları önlüyor. Volvo Kör Nokta Uyarı Sistemi (BLIS) de yine direksiyon asistanını kullanarak şerit değiştirirken kaza riskini azaltıyor.

130 km/s hıza kadar direksiyon, gaz ve frenin yönetimini alabilen Volvo’nun yarı otonom sürüş yardım sistemi Pilot Assist de yeni XC60’da tercihe bağlı olarak satın alınabiliyor.

Performans

Yeni Volvo XC60’ın ödüllü T8 Twin Engine benzinli hibrit sistemini de sunuyor. Toplam 407 beygir güç çıkışına sahip sistem sadece 5.3 saniyede sıfırdan saatte 100 km hıza çıkabiliyor.

Henrik Green motor ve şanzıman seçenekleri için yaptığı açıklamada: “Oldukça geniş kapsamlı güç aktarım mekanizması seçeneklerimiz var. Yeni XC60 190 bg dizel D4 motor ve PowerPulse teknolojili 235 bg D5 ile gelecek. Bunun yanı sıra benzinli 254 bg T5 ve T6 motor seçeneklerimiz var. Bunların her ikisi de turbo ve süper şarj ile geliyor. T6 320 bg güç çıkışı ve 400 Nm tork değerine sahip”.

Volvo XC60’daki yeni özelliklerden birisi de CleanZone dört bölgeli klima sistemi. Sistem dışarıdan gelecek zararlı kirleticileri ve partikülleri filtre ederek iç mekâna daima taze ve temiz hava bulunmasını sağlıyor.

Aracın bağlantı teknolojileri arasında ise Sensus ve Volvo On Call uygulaması bulunuyor. Volvo 90 Serisi’nde olduğu gibi CarPlay ve Android Auto ile akıllı telefon entegrasyonu da mümkün.

Heykel gibi bir tasarım

Volvo Grup Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath yeni XC60’ın tasarımı için yaptığı açıklamada: “XC60 dış cephesi atletik bir duruş ve modası hiç geçmeyecek, zamansız bir stile sahip. İç kabinde iyi bir mimari, güzel materyaller ve son teknoloji başarıyla bir araya getirilmiş. XC60 gerçek İskandinav deneyimini veriyor ve müşterilerimizin kendilerini özel hissetmesini sağlıyor” dedi.

Yeni Volvo XC60 Nisan ayı ortalarında İsveç’teki Torslanda fabrikasında üretilmeye başlanacak.

Yeni Volvo S90'ın fiyatı ve özellikleri için tıklayınız...
Volvo fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler