2018 Honda Civic Sedan Yorum, Test ve Fiyat Listesi

Honda’nın Türkiye de satışa sunduğu aile arabası yeni Honda Civic Sedan 95.850 TL başlangıç fiyat etiketine sahip. 2017 Yeni Kasa Honda Civic Sedan Yorum, Test, Forum ve Fiyatları

2018 yeni Honda Civic Sedan’ın selefi olan bir önceki nesil kasası küçük aile otomobil pazarında rekabetçi olabilmek için zorlu bir mücadele ile karşı karşıya kalmıştı. Bu durum, bir evvelki kasanın kötü olduğu anlamına gelmiyor, asıl sebebi rakipleri Ford Focus, Opel Astra, Volkswagen Jetta ve Toyota Corolla’nın çıtayı yükseltmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla Honda Civic modelinin yarışta kalabilmesi için ciddi bir atılıma ihtiyacı vardı ve son kasasıyla da bunu başarmışa benziyor.

Genel Bakış

10. nesil Yeni kasa 2018 Honda Civic Sedan her açıdan selefine göre önemli ölçüde daha büyük ve birçok rakibinden daha uzun. Ayrıca keskin ve sportif tasarım özellikleri ile ön plana çıkıyor.

İç Mekân

Selefindeki gibi Yeni Civic modelinin iç mekânında değişkenlik ve esneklik üst seviyelerde. 478 litre olan bagaj hacmi birçok rakibinin önünde, ancak selefinin sahip olduğu bagaj hacmini arttırmak için kullanılan katlanabilir ve bölünmüş Honda’nın ‘sihirli koltuk’ sistemi yeni kasada sunulmamış.

2018 Yeni Civic iç mekân özellikleri arasında, sürücünün önüne konumlandırılmış, turn-by-turn uydu navigasyon özellikli, seçeneğe bağlı çeşitli sürüş verilerini gösterebilen yarı dijital gösterge paneli yer alıyor. Yeni direksiyona monte edilmiş kontrol düğmeleri ile beraber birçok fonksiyon yeni dokunmatik bilgi-eğlence sisteminden de kontrol edilebiliyor, böylece konsolda kontrol düğmesi kalabalığı görüntüsünün önüne geçilmiş.

Motor

Yeni Honda Civic’in kaputunun altında su soğutmalı, 4 zamanlı, SOHC i-VTEC, 16 supaplı, enine yerleştirilmiş, 4 silindirli 1.6 litre, 125 PS ve 152 NM tork gücünde benzinli ve benzinli/LPG’li motor yer alıyor. Bu motorlar 6 ileri manuel ve CVT otomatik şanzıman (Continiously Variable Transmission: Sürekli Değişen Oranlı Şanzıman) ile eşleştirilmiş. Performans test değerlerine baktığımız zaman 6 ileri düz vites 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede, CVT şanzıman ise 11.6 saniyede gerçekleştiriyor. Maksimum hızları ise manuel vites versiyonunda 205 km/s iken CVT otomatik şanzımanda 196 km/s.

 Geçtiğimiz yıl Honda Civic Sedan 1.6 litrelik benzinli motorunun yanına Civic RS versiyonu ile 1.5 litrelik 185 beygirlik versiyonu da eklenmişti.

Diğer bir taraftan, Hondaseverlerin uzun bir süredir beklediği Civic Sedan modelinin dizel motorlu versiyonu Türkiye’de satışa sunuldu. Yeni  1.6L DOHC i-DTEC dizel motor 120 PS (118 beygir) güç ve 300 Nm tork değerlerine sahip. Şimdilik sadece 6 ileri manuel vitesle satışa sunulan yeni Honda Civic Sedan dizel’ in yakıt tüketimi rakiplerine kıyasla çok etkileyici. Honda’nın yayınladığı verilere göre 100 km’de şehir içi 3.5 litre, şehir dışı 3.4 litre ve ortalama yakıt tüketimi 3.5 litre. Elegance ve Executive donanım paketleriyle ile sunulan Honda Civic Sedan dizel 0-100 km/s hızlanmasını 9.9 saniyede gerçekleştiriyor