2018 Ferrari Portofino Fiyatı ve Özellikleri

Ferrari’nin yeni giriş seviyesi GT modeli olan Portofino; sportiflik, şıklık ve konfor gibi kavramları bir arada toplayan muhteşem yapısıyla dikkat çekmekle beraber fiyat etiketi en uygun Ferrari olacak.

70. yıldönümünü kutlayan Ferrari, Portofino adını verdiği yeni ‘hardtop’ tavanlı V8 GT modelinin dünya tanıtımını Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirecek. Yerini aldığı Ferrari California T modeline oranla tamamen yeni şasisinin etkisiyle çok daha hafif olma özelliğine sahip Ferrari Portofino, ileri teknoloji ürünü malzeme ve üretim tekniklerinin kullanımı sayesinde gerek şasi, gerekse karoserinin torsiyon rijitliği arttırılmış olmasıyla da dikkat çekiyor.

Tasarım ve aerodinamik

Ferrari Design Center (Ferrari Tasarım Merkezi) imzasını taşıyan 2018 Ferrari Portofino, akıcı arka tasarımını beraberinde getiren ‘two-box’ yapısıyla şekillendirilmiş, saldırgan tasarımlı bir spor otomobil olarak ön plana çıkıyor. Açılabilir ‘hardtop’ tavana sahip bir coupe/cabrio için benzersiz olan bu mimari, zarafet veya dinamizmden ödün vermeden son derece sportif bir görünüm ortaya çıkarırken aynı zamanda son derece zarif bir arka tasarımı beraberinde getiriyor.

Ön yüzünü boydan boya kaplayan geniş hava girişinin üst kısmında yeni, yatay formlu LED far grubu kendine yer buluyor. Farların dış kenarındaki yenilikçi hava girişi rüzgâr sürtünme katsayısını düşürmek üzere önden gelen yol rüzgârını aracın yan cephesine doğru iletiyor.

Ön kısım gibi arka bölümde de otomobilin sportifliğini ve dinamikliğini ön plana çıkartan detaylarla donatılmış durumda. İyice köşelerde konumlandırılan stop lambaları 2018 Ferrari Portofino’ nun daha geniş ve güçlü durmasını sağlıyor. Kenarlara konumlandırılan stop lambalarıyla birlikte arka kısımdaki zarif hatlar da son derece hafif bir yapıya sahip olan açılabilir ‘hardtop’ tavanın yuvasını gizliyor. Elektrikli ‘hardtop’ tavan düşük hızlarda hareket halindeyken de açılıp kapanabiliyor.

Konforlu yaşam alanı

Ferrari mühendislerinin araç içi konfor konusuna da maksimum özen göstermesi ayrıca dikkat çekiyor. Konforu tesis etmek üzere; 10,2 inç’lik dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi, üstü kapalı olduğu gibi üstü açık kullanımlarda da optimum havalandırma imkânı sunan yeni bir havalandırma sistemi, 18 farklı ayar imkânı sunan yeni koltuklarla arka koltuk diz mesafesini arttırmaya yardımcı olan yeni koltuk sırtlıkları ve isteğe bağlı olarak sunulan yolcu bilgi ekranı gibi yeni özellikler de dahil, son derece zengin bir ekipman seviyesi yer alıyor. Üstü açık sürüşlerde yol rüzgârının kabin içine ulaşmasını % 30 oranında azaltan ve aerodinamik optimizasyon sayesinde kabin içi gürültü seviyesini de düşüren rüzgâr perdesi de araç içi konforu tesis etme noktasında önemli bir sorumluluk yerine getiriyor.

600 Beygirlik V8 motor

Ferrari ürün gamında kullanılan ve 2016 ile 2017 yıllarında ‘Yılın Motoru’ seçilen Ferrari’nin V8 Turbo motoru yeni komponentler ve optimize edilen motor yazılımı sayesinde California T’nin motorundan 40 beygir daha fazla güç üretiyor. Sadece motoru ve motorun gücünü geliştirmekle kalmayan mühendisler Ferrari V8’in karakteristik sesini de iyileştirdi. Bu sayede üstü açık sürüşlerde de V8 motorun sesinin keyfini daha fazla sürmek mümkün olabiliyor.

Yeni pistonlar, piston kolları ve yeniden tasarlanan emme manifoldu sayesinde performansla birlikte Ferrari V8 motorun verimliliği de iyileştirilirken, egzoz sistemi geometrisi de tamamen yeniden şekillendirildi. Yeni tek parça manifold kayıpları en aza indirirken, turbo boşluğu olmayan gaz tepkimelerine ani ve hızlı cevap veren bir yapıyı beraberinde getiriyor. Yapılan bütün bu değişiklikler, tork üretimini bir sonraki vitese uyumlu olacak şekilde ayarlayan Variable Boost Management (Değişken Tork Yönetimi) ile birlikte Ferrari Portofino’nun tüm viteslerde gaz tepkimelerine daha çabuk cevap vermesini ve hızlanmasını;  bunu yerini aldığı modele göre daha az yakıtla gerçekleştirmesini sağlıyor.

Üstün sürüş dinamikleri

Yeni 2018 Ferrari Portofino geliştirilirken yeniden şekillendirilen sürüş dinamikleri baştan aşağı yeni teknolojik çözümlerden yararlanıyor. İlk kez bu Ferrari model tipinde 3. nesil elektronik arka aks diferansiyeli (E-Diff3) ile F1-Trac birbirine entegre edilerek bir arada kullanıldı. Böylelikle limitlerde otomobilin kontrolü, mekanik tutuş kadar iyileşiyor. Yeni Ferrari Portofino aynı zamanda EPS (Elektrik Destekli Direksiyon) ile donatılan serinin ilk GT modeli olma özelliğine sahip. Bu uygulama sayesinde direksiyon oranı % 7 kadar düşürülürken, E-Diff3’ün entegrasyonunun da katkısıyla stabiliteden ödün vermeden, geri bildirimi yüksek ve hassas bir direksiyon sistemi elde edilebildi. Manyetik amortisör sistemi (SCM-E) ikili yay teknolojisiyle desteklenirken bu sayede yuvarlanma direnci düşürülüyor ve yol yüzeyindeki bozukluklar çok daha etkin bir şekilde filtre edilerek sönümlenebiliyor. Böylece üstün yol tutuş özelliklerine sahip son derece dinamik bir otomobil aynı zamanda üst düzey bir yol konforu da sunuyor.

 

Teknik Özellikler

Motor

Motor tipi                  90 derece açılı V8

Silindir hacmi          3855 cc

Maksimum güç        600 HP, 7.500 d/d

Maksimum tork       760 Nm, 3.000-5.250 d/d

Boyutlar ve ağırlık

Uzunluk                    4586 mm

Genişlik                     1938 mm

Yükseklik                 1318 mm

Ağırlık dağılımı       %46/54 ön/arka

Performans

Maksimum hız         >320 km/s

0-100 km/s                3,5 sn

Yakıt tüketimi ve co2 emisyon salınımı

Yakıt tüketimi          10,5 lt/100 km

CO2 salınımı                        245 gr CO2/km

Ferrari markasına adım atmak isteyen ve bütçeyi çok aşmak isteyenler için güzel haber; 2018 Ferrari Portofino fiyatı 200 bin doların altında olacak.

2017 Ferrari GTC4Lusso Türkiye fiyatı
Yeni Ferrari 812 Superfast özellikleri ve video tanıtımı
Top 5 En İyi Novitec Egzoz Sesi!
Ferrari fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler