2017 Fiat 500 60. Yıl Özel Versiyonu!

İtalyan markanın efsanevi modeli Fiat 500, ‘60’ yıllık başarısını kutluyor. 60. yıla özel olarak hazırlanan Fiat 500 Serisi 2017 yılının Temmuz ayından itibaren ülkemizde de satışa sunulacak.

İtalyan otomotiv devi Fiat’ın ilk olarak 4 Temmuz 1957 yılında, Torino’da  ürettiği, yıllar içinde 4 milyon adedi aşan satış rakamıyla efsaneleşen ikonik modeli Fiat 500’ün 60. yıl kutlamaları devam ediyor. İlk olarak 2017 Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen Fiat 500 60. Yıl özel seri versiyonu sınırlı sayıda üretilecek ve yaz aylarından itibaren Türkiye’de de, yine sınırlı sayıda satışa sunulacak. Fiat 500 60. Yıl özel serisi, bünyesinde barındırdığı; vinil konsol, farklı noktalarda kullanılan özel logo ve motor kaputundaki krom uygulama gibi tasarım ayrıntılarıyla orijinal Fiat 500’e gönderme yaparken, karakteristik özelliklerinin modern bir yorumunu da ortaya koymuş oluyor..

Sadece cabrio gövde tipiyle üretilen 2017 Fiat 500’ün özel 60. Yıl Serisi, “Dolcevita” olarak adlandırılan, tamamen yeni çift renkli boya uygulamasıyla satışa sunulacak. Söz konusu renk uygulamasında otomobilin gövdesinde beyaz kullanılırken, motor kaputu, omuz çizgisi ve direklerde pastel fildişi rengine yer verilmiş. Krom dikiz aynası kapakları, özel tasarımlı 16 inçlik alaşım jantlar ve versiyona özel tasarlanan “560 logosu” gibi seriye özel detaylar göze çarpıyor. Modelin 60. yılı için özel olarak hazırlanan logoda ikonik modelin 500 logosunun son iki hanesine kırmızı ile ‘6’ ve ‘0’ rakamları entegre edilmiş ve seriye özel Fiat 560 vurgusu yapılmış. ‘500’ ve 60’ rakamlarını harmanlayan ve geçmişe atıfta bulunan bu özel retro logo, kapı direği, kapı eşiği ve sınırlı sayıdaki üretimi gösteren isim plaketinde yer alıyor.

Dış tasarımda olduğu gibi 60. yıla özel serisinin iç tasarımında da retro detaylar dikkat çekiyor. Fildişi renginde deri koltukların bordo renkli dikişleri kontrast oluştururken bu uygulama konsol ve özel paspasların tasarımı ile bütünleşiyor.

Hem teknolojik hem retro!

Fiat 500 60. yıl özel seri’ nin tasarım detayları orijinal Fiat 500’e görsel açıdan gönderme yapıyor olsa da güncel Fiat 500 model ailesinin tamamında olduğu gibi bu özel  seri de modern teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanıyor. Bu özellikler arasında çok fonksiyonlu direksiyon simidi, Bluetooth, USB ve Aux bağlantısını destekleyen dokunmatik ekranlı 7 inçlik UconnectTM bilgi ve eğlence sistemi, 7 inç TFT gösterge paneli ve dijital iklimlendirme sistemi kontrol paneli, otomatik kararan dikiz aynası, sis farları ve arka park sensörleri modelde standart olarak yer alıyor.

Bunun dışında hız sınırlama ile hız sabitleme sistemi ve akıllı telefonların temel fonksiyonlarına orta konsola entegre UconnectTM’in 7 inçlik ekranı üzerinden erişim imkanı sağlayan CarPlay ve Android AutoTM desteği de standart olarak  geliyor. Apple CarPlay ve Android Auto desteği sayesinde sürücüler ellerini direksiyondan ve gözünü yoldan ayırmadan telefon görüşmelerini yapabiliyor, mesaj alabiliyor veya gönderebiliyor ve akıllı telefon üzerinden müzik dinleyebiliyor.

Fiat 500 2017’nin 60. yıldönümü özel serisi, Türkiye’de 69 beygir gücündeki 1.2 litrelik motor Dualogic otomatik şanzımanla kombin edilen motor seçeneği ile tercih edilebilecek. 



Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler