Varil Petrol 80 Dolar Oldu...

Geçen hafta Brent tipi ham petrolün varil fiyatının 80 dolara ulaşması tüm dikkatleri çekmişti. Ancak yatırımcılara göre daha belirsiz bir durumla karşılaşacağız.

Petrol fiyatları 80 dolara ulaştı. Beş yıllık Brent vadeli fiyatı,geçtiğimiz bir senede 55-60 dolarlık bir varil aralığına demirlemişti. Geçtiğimiz bir ay içinde spot fiyatlarındaki artışı geride bırakarak 63.50 dolar yaptı.

New York’taki Energy Aspects şirketinde pazar stratejisti olarak çalışan Yasser Elguindi, Aralık 2015’ten bu yana ilk kez, eğrinin arka ucunun kompleksi daha yükseğe taşıdığını söyledi. Petrol devi BP Plc’nin genel müdürü Bob Dudley’den ise uzun süreli ucuz ham petrol uyarısı geldi. Dudley, ancak bu uzunluğun sonsuza dek sürecek şekilde olmayacağını açıkladı. Spot fiyatların çılgınca dalgalanmasında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlar gibi jeopolitik nedenlerin etkisi var. Bu sebeple gelecekteki arz ve talep ile ilgili daha uzun görüşlere bağlı olarak daha dar bir aralıkta işlem görmekte.

Geçtiğimiz üç yılda ABD, ürün üretimindeki büyüme ve elektrikli araçların benimsenmesi neticesinde fiyatları kontrol altında tutacağına inanıyordu. Geçtiğimiz ay boyunca, Brent beş yıllık vadeli işlemler % 11 artış gösterdi. SEB baş meta analizcisi Bjarne Schieldrop, “Daha uzun tarih sözleşmeleri için daha fazla gidilecek yolun olduğunu düşünüyoruz. Bu, muhtemel bir sonuç olarak daha yüksek güven, iyimserlik ve değerlendirmelerle tüm petrol alanına çok olumlu fiyat sinyalleri gönderecek” dedi.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler